Kocaaliler Belediye Başkanı Selahatdin Gökçe, ilk olarak Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Yetiştirme ve Pazarlama Kursu'nun açılacağını belirtti. Amaçlarının atıl ve dikilemeyen arazileri tarım ve ekonomiye kazandırmak olduğunu vurgulayan Başkan, Tarım Bakanlığı'nın destekleriyle gerçekleşecek kekik ve tıbbi adaçayı fide projesinin önemine değindi. Daha önce düzenlenen bu kursun talepler doğrultusunda tekrar açılmaya karar verdiklerini ifade etti.

İkinci olarak Sürü Yöneticiliği Kursu'nun Honamlı keçi ırkı yaygınlaştırma projesi çerçevesinde düzenleneceğini belirten Başkan Gökçe, %50 Tarım Bakanlığı, %25 Kocaaliler Belediyesi, %25 üreticilerin katkısıyla desteklenen hayvan dağıtım projesinin etkili bir şekilde yönetilmesi amacıyla sürü yönetimi kursunu açacaklarını duyurdu.

Üçüncü olarak Arı Yetiştiriciliği ve Bal Üretimi Kursu'nun açılacağını söyleyen Başkan, Kocaaliler beldesinin çam ormanlarıyla çevrili olmasını göz önünde bulundurarak çam balı üretiminin ekonomik açıdan önemli olduğunu belirtti. Projelerini yazım aşamasında olduklarını ve en kısa zamanda Tarım Bakanlığı'na sunarak kurslarını başlatacaklarını ifade etti. Katılmak isteyen vatandaşların başvurularını Kocaaliler Belediyesi Yazı İşleri'ne yapmaları gerektiğini sözlerine ekledi.

Kaynak: HABER MERKEZİ