Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Kanal 15 ekranlarında yayınlanan Bilal Karasakal’ın hazırlayıp sunduğu Seçim Özel programının canlı yayın konuğu oldu.

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Gazeteci Bilal Karasakal ve Burdur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kürşat Tuncel’in sorularını yanıtladı. Başkan Ercengiz, canlı yayında genelden yerele, projelerden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Burdur ziyaretine kadar birçok konu hakkında açıklamalarda bulundu. İşte o açıklamalar…

Whatsapp Image 2024 03 22 At 16.19.01

En hareketsiz geçen, en sönük geçen bir seçim dönemi geçirdiklerini ifade eden Başkan Ercengiz, “Çok yakın bir zamanda genel seçim yaşamış olmamızın ardından Türkiye'deki bir takım dengeler değişti. En önemlisi Türkiye’nin gündemini ne adaylar, ne siyasi partiler belirleyemiyor. Türkiye’nin gündemini şuanda ekonomi belirliyor. Artık takip edemiyorum. Son bir haftada akaryakıta 3 lira zam geldi. Akaryakıta zam gelmiş olması demek iğneden ipliğe varıncaya kadar her şeye zam gelmesi demek. Çok sık esnaf ziyaretleri yapıyoruz. Vatandaşımız kafasında yerel seçimle ilgili tercihini oluşturmuş. Vatandaşın kafası ekonomiden karışık. Bir malı 10 liraya alıp 12 liraya ertesi gün sattığında yerine koyamayacağını biliyor. Hal böyle olunca vatandaş siyasetle çok ilgilenmiyor. Bunu gözlemledik. Daha önceki seçimlerle ilgisi olmayan bir seçim dönemi geçiriyoruz. Burdur özelinde centilmence bir seçim dönemi geçiriyoruz. Ancak ufak tefek aktörler var. Bir takım fiili saldırılar var. Belki onların amacı seçim kazanmak değil ama etiket edinmek, birilerinin gözüne girmek. Bunlar çokta umurumuzda değil. Doğru siyaset yapan, temiz siyaset yapan, halkın karşısına çıktığında yapacağı icraatları anlatan siyasetçi aranıyor. Bu seçimin gündemi bu şekilde belirlendi diye düşünüyorum” dedi.

Whatsapp Image 2024 03 22 At 16.19.02

“SEÇİM DEĞİL GEÇİM YATIRIMI”

Vatandaşımızın geçimine katkı koyabilmek adına seçim değil geçim yatırımı yaptıklarını belirten Başkan Ercengiz, “2016 yılında bakanlık iznini alarak tanzim satış yetkisi almıştık. Amacımız bir halk market açarak bölgemizin ürünlerini satmayı hedeflemiştik. Diğer illere baktığımızda Burdur’da fiyatlar daha uygun. Şartlar vatandaşlarımızı zorlamaya başlayınca anket yaptırdık. Burası çok önemli aylık gelirimle geçinemiyorum diyen %56 yurttaşımız var. Bu rakam hiç buralara kadar çıkmamıştı. Tüm Türkiye ortalamasına baktığımız zaman borçlanma yüzde 55 civarında. Burdur’da ise bu oran yüzde 80’lerin üzerine çıkmış. Burada bir sorun var. Onun için bizim buna müdahale ettik ve kısmen de destek olmamız gerekiyordu. Gerçekten yoksul, vatandaşımızın sıkıntılı olduğu ve vatandaşımızın hiçbir şekilde mağdur edilmediği bir sistemi kurabilir miyiz noktasından çıktık. Bugün geldiğimiz noktada halk et ve süt ürünleri noktasında inanılmaz bir ilgi görüyor. Vatandaşımız bunun genişletilmesini istiyor. 5 noktada başlamıştık sayısını arttıracağız. Şimdi burada esnafımız asla şunu düşünmesin, biz hiçbir esnafımızla yarışmıyoruz.” diye konuştu.

Whatsapp Image 2024 03 22 At 16.19.02 (1)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Burdur programını da değerlendiren Başkan Ercengiz, şunları söyledi:

“Şimdi ben Cumhuriyet Halk Partiliyim ama önce Burdur Belediye Başkanıyım. Sayın Cumhurbaşkanı Ak Parti'nin Genel Başkanı ama Türkiye'nin Cumhurbaşkanı. İlimizi ziyarete geldiyse elbette karşılayacağım. Çalışması siyasidir ondan sonraki bölüm kendilerini ilgilendir. Sonuç itibariyle bir propaganda çalışması için gelmiştir. Ama Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı sıfatıyla Burdur'a geldiği sürece Burdur Halkı adına karşıladım. Sayın Cumhurbaşkanımız miting alanında olaya daha geniş bir perspektiften baktı. Konuşmasında şahsileştirdiği bir şey görmedim. Doğruyu konuşmak, doğru tespitler üzerinden gittiğimiz zaman sonuca ulaşmamız çok daha kolay. Biz içme suyuyla ilgili olağanüstü çaba sarf ettik. Cumhurbaşkanımız 2016'da Burdur'a geldiğinde makamda bizi ziyaretinde süreci başlatmıştık. Yani biz 8 yıldır Burdur'un hem Senir göl geçişi hem de bir tarafından arıtma-yumuşatma, ishale hattı yenilenmesi, yeni depoların yapılması gibi birçok çalışma yaptık. Senir Suyu projesi için 20 farklı kurumdan görüşleri tamamlandı. Şu anda Burdur Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünde plan askıya çıkmış. Sonrasında İller Bankası ihale süreci başlayacak. Artık bitti.”

Kaynak: HABER MERKEZİ