Geçtiğimiz kış sezonunda çiftçilerin sel baskını ve su taşkınları sebebiyle zorluklar yaşadığını ve buna istinaden çalışmalar yapıldığını dile getiren Başkan Özel şu sözlere yer verdi:

2022-2023 yılları kış aylarında Bucak ilçe merkezi, Susuz, Avdancık, Karaaliler ve Üzümlübel Kestel köylerinde sel baskınları ve su taşkınları yaşanmıştı. Acil müdahale imkanı olan kanal içi alanlar lokal olarak DSİ iş makinaları yardımıyla o günlerde temizlenmiş, günün sıkıntıları anlık giderilmişti.

En son 2018 yılında ilçemiz ve köylerinde ki kanal temizlik ve kanal bakımına geçtiğimiz günlerde girişimlerimiz sonucu Bucak Kızılsu kanalından başlayarak toplu olarak temizlik ve bakıma  başlanmıştır.

ziraat odası

Tarımsal alanlarda su baskınlarının öne geçileceğini ifade eden Başkan Özel, "İlçemiz ana arter taşıyıcısı olan Kızılsu kanalı, adını aldığı Gündoğdu köyü Kızılsu sel kapanı, Bucak Çubuk içi sel kapanı, Aykırtça deresi ve Bucak Belediyesi arıtma tesisinden çıkan suları ve şehir içinden gelen bütün atık suları taşımaktadır. Bu kanalın temizliği tarımsal üretimin devamlılığı ve sürdürülebilmesi noktasında ilçemiz için son derece önem arz etmektedir.

Kanalların temizlenmesiyle şehir içi ve tarımsal alanlarda su baskınlarının önüne geçilecek, çiftçilerimizin toprakla buluşturduğu tohumlar ve ekim dikim sürecinde yapmış olduğu masraflar sular altında kalmayacağı gibi kanalların işlevsel hale getirilmesiyle yer altı sularının yükselmesi durumunda çiftçilerin tarlalarındaki fazla suyu drenaj (tahliye) etmesine imkan sağlayacaktır." dedi

ziraat odası

Kanallarda makineli çalışmaların başladığını belirten Başkan Özel şu ifadelere yer verdi:

Bugün itibariyle Bucak ilçesi Kızılkaya Beldesi ve Ürkütlü köyü Samas kanalı, Avdancık Köyü, Kocaaliler Beldesi ve Bucak ilçe merkezindeki kanallarda makineli çalışmalar Devlet Su İşleri ( DSİ ) 18. Bölge Müdürlüğümüz tarafından yapılmaya başlanmıştır.

Bucak Ziraat Odası Başkanlığı olarak çiftçilerimizin hayallerinin ve emeklerinin yok olmaması için her zaman üretimin ve üreticimizin yanında olmaya devam edeceğiz.

Temizlik ve bakım çalışmalarının yürütülmesi kapsamında Bucak ilçemizden desteklerini esirgemeyen DSİ 18. Bölge Müdürü Rahmi ŞAHİN, Makine İkmal Şube Müdürü Hayri GÖLGELİ, Şube Müdürü Bayram UYSAL ve DSİ 182. Burdur Şube Müdürü Fatih DEŞİK’e şahsım, kurumum ve yöre çiftçilerim adına teşekkür ederim.

Üreticilerimize afetsiz, bol bereketli bir sezon dilerim.

ziraat odası

Editör: Evrim Tuna Şahin