Yusuf Tekin, integralin neden kaldırıldığını şu açıklamalarıyla belirtti:

Dünya örnekleri incelendi, örneğin Kanada Ontario eyaletinde integral kaldırılmış ve bugün baktığımızda Ontario eyaleti PISA’da 7. sırada yer almaktadır. Dolayısıyla integral konusunun lisans eğitiminde işlenmesinin daha doğru olacağı gerektiği değerlendirildi

Int001

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, yeni müfredat hakkında Milliyet Gazetesi'ne konuştuğu röportajda şu ifadeleri kullandı:

Müfredata katkı sunmak isteyen herkesi bekliyoruz dedik. Yapabileceğimiz en demokratik yöntemle yapmaya çalıştık. Sürecin şeffaf sürmesinden yanayım. Diyaloğa açığız. Eski müfredatta toplama bir konu, çarpma, çıkarma bölme birer konu. Bunlar birleştirildi. Toplama-çıkarma bir konu yapıldı, seyreltme ve sadeleştirme bu tarzda da oldu.

(Milli Eğitim Akademisi) Eğitim fakültelerinin kurumsal olarak Milli Eğitim Bakanlığı ile iş birliği yapmasında ısrarcıyız. Eğitimi biz yapacağız, üniversitelerden de bilimsel destek alacağız. Öğretmen alımları mülakatla yapılacak. Çocuklarımızın en ehil ellere teslim edilmesine taraftarım.