Burdur’da Yılın Ahisi seçilen Gölhisarlı Ali İhsan Okatan (73), 60 yıldır mesleğini bıkmadan sürdürüyor. Babasının yanında saat tamircisi olarak mesleğe başlayan Ahi Okatan, daha sonra askerdeyken gördüğü televizyondan etkilenerek kendini radyo ve televizyon tamirciliğine adadı. Gençliğinden itibaren yanında birçok çırak yetiştirerek onları meslek sahibi yapan Okatan, 73 yaşında olmasına rağmen hem mesleğini devam ettirip hem de yeni nesillere öğretiyor.

Mesleğe başlama hikayesini anlatan Ali İhsan Okatan, "1950 doğumluyum. 1962 yazında okuldan çıktım. O sene babamın yanında çalışırken lambalı radyoların tamiriyle mesleğe başladık. Hem saatçilik hem radyoculuk yaptık. 1960'lı yıllarda radyolar transistörlüye dönüştü. O yıldan sonra da mevcut radyoları transistörlüye dönüştürdük, arızalı olanları tamir ettik. 3-4 sene bu şekilde devam ettik. Arada bir de motosiklet hevesimiz olduğundan onları da tamir ettik. Aynı zamanda şehir sinemasında makinistlikte yaptım. 1967 yılına kadar bu şekilde çalıştık. Askerde ilk televizyonu gördüm. Askerlik dönüşü ise saat tamir işini başka birisine devrederek radyo tamirciliğine devam ettik. 1968-1975 yılları arasında ise ilk kendi imalatımız radyomuzu yaptık. 'Gölses' radyosu, televizyon yayını gelene kadar çok rağbet gören bir radyo idi. İnsanlar almak için sıra beklerlerdi” şeklinde konuştu.

“Onlarca çırak yetiştirdim, hepsi meslek sahibi oldu”
Televizyonun gelmesiyle kendini tamamen bu yönde geliştirdiğini anlatan Okatan, 60 yıllık meslek hayatında birçok çırak yetiştirerek meslek sahibi olmalarını sağladığını dile getirdi. Okatan, “Yurt dışından gelen radyoları tamir ettik. 1974 yılında televizyon geldi. Onların tamir ve satışını yaptık. Anten sistemleri çıktı. Kocayaran Dağı'ndan uzun zaman tek kanaldan yayın verdik. Kasaba ve köylere anten ve verici kurmaya gittik. 1977 yılından itibaren de babamın yanından ayrılarak kendim çalışmaya başladım. 1990 yılında Sorkun köyüne ilk uydu sistemiyle Star TV’yi yayına verdik. Televizyon tamirciliği, oto teyp tamirciliği derken bu günlere geldik. Led televizyonlarla birlikte de halen işimize devam ediyoruz. Onlarca çırak yetiştirdim. Çıraklarımız da mesleklerini sürdürüyorlar, biz de çalışmaya devam ediyoruz” dedi.

AW043449_05