Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile çalışan annelere yönelik önemli bir destek duyurusunda bulundu. Ankara, İstanbul ve İzmir’de yaşayan ve çalışan annelere, 12 ay boyunca ayda 325 Avro destek sağlanacağını açıkladı. Peki, bu destek ödemesi için başvurular nasıl yapılacak ve şartlar neler?

Arti Para Nedir Taksitli Arti Para Nasil Kullanilir

Bakan Işıkhan’ın Açıklaması

Bakan Vedat Işıkhan, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada şunları belirtti:

“Çalışma hayatının her kademesinde kadınları desteklemeye devam ediyoruz. Sosyal Güvenlik Kurumumuz aracılığıyla; Çocuk bakım sorumlulukları nedeniyle istihdamdan uzaklaşmanın önüne geçmek için anneleri destekliyor, kayıtlı istihdamda kalmalarını sağlıyoruz. Projemizin ikinci dönemine başvurular bugün itibarıyla başlıyor. Proje kapsamında; Ankara, İstanbul ve İzmir’de, 12 ay boyunca çalışan annelere 325 avro (11.339 TL) destek sağlanacak. Eğitimli ve sigortalı çocuk bakıcılığının teşvikini de sağlamayı hedeflediğimiz projeden toplam 7 bin kadın faydalanacak. Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi II (EDU-CARE II) kapsamında başvuruları aşağıdaki link aracılığıyla e-Devlet üzerinden yapabilirsiniz.”

Enflasyon Artiyor Kagit Para Artiyor 1007717 5

Başvuru Nasıl Yapılır?

Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi II (EDU-CARE II) kapsamında başvurular, e-Devlet üzerinden yapılacak. Bu proje sayesinde anneler aldıkları maddi destekle istihdamdan kopmamış olacak, aynı zamanda eğitimli ve sertifikalı çocuk bakıcılarının istihdamı teşvik edilecek.

Para2

Hangi Şehirlerde, Ne Kadar Süre ile Yapılacak?

Proje, İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere üç ilde uygulanacak ve 12 ay boyunca sürecek. Avrupa Birliği’nin finansman desteği ile yürütülen bu proje, 0-36 ay arasında çocuğu olan ve çocuk bakım sorumlulukları nedeniyle istihdamdan uzaklaşma riski bulunan anneleri destekleyerek, kayıtlı istihdamda kalmalarını veya istihdama katılmalarını amaçlıyor.

Kaynak: noktagazetesi