Altının gram fiyatı, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) enflasyonla mücadeleye devam edeceği mesajının etkisiyle düşüşle başladı.

Bugün, altının gram fiyatı, saat 10.00 itibarıyla yüzde 0,2 azalışla 1.804 lira seviyesinde bulunuyor. Aynı dakikalar itibarıyla çeyrek altın 2.970 liradan, Cumhuriyet altını 12.130 liradan satılıyor.

Altının ons fiyatı da şu sıralarda yüzde 0,3 düşüşle 1.970 dolar seviyesinde bulunuyor.

Analistler, Fed yetkililerinin dünkü sözle yönlendirmelerinde, enflasyonla mücadelenin henüz bitmediğine ilişkin vurgunun öne çıktığını ifade ederek, bu durumun başta altın ve değerli madenler olmak üzere emtia fiyatları üzerinde etkili olduğunu belirtti.

altın fiyatları

Fed yetkilileri, enflasyonun düşmediğini ve daha da düşmesi için daha fazla sıkılaşmaya ihtiyaç duyulabileceğini ifade etti. Bu durum, yatırımcıların altın gibi güvenli liman varlıklara olan ilgisini azalttı.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda bankanın büyük ihtimalle gelecek üç toplantıda da politika faizini sabit bırakacağı öngörülürken, analistler, Fed yetkililerinin açıklamalarının yatırımcıları temkinli olmaya yönlendirdiğini aktardı.

Analistler, altının gram fiyatının bugün de düşüşle 1.790 lira seviyesine kadar gerilemesini beklediklerini ifade etti.