Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Sosyal Yardım Programlarını açıkladı. Ev alacaklara bazı şartlar dahilinde 500 bin liraya kadar destek ödemesi yapılacak.

Türkiye’de aile, yaşlı, engelli, dul ve yetimlere verilen destekler her geçen gün artırılıyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, birçok farklı durumu içeren kişilere desteklerini sunuyor. Başvuru şartları, kimlerin yararlanabileceği, hangi evrakların gerektiği, ne kadar ödeme yapılacağı ve ödeme dönemlerine kadar birçok veri paylaşıldı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 500 bin liraya kadar varan destekleri karşılıksız olarak gerekli şartları sağlayan tüm vatandaşlara veriyor.

Para2

EN BÜYÜK YARDIM KONUT ALIMI VE YAPIMINA KONUT ALIM-YAPIM DESTEĞİ ŞARTLARI

Bu destek, sosyoekonomik olarak dezavantajlı durumda olan muhtaç kişi ve hanelerin barınma ihtiyaçlarının karşılanması ve yaşam kalitelerinin yükseltilmesi amacıyla sağlanmaktadır. Şu şartları taşıyan bireyler bu destekten faydalanabilir;

Muhtaçlık Sınırı Altında Olmak: Muhtaçlık sınırının altında olan ve sağlıklı barınma şartlarına haiz konutu olmayan kişiler.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının Sorumlu Olduğu Yerde Yaşamak: En az son bir yıldır Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının sorumlu olduğu yerleşim yerinde fiilen yaşayan bireyler.

Nafaka Yükümlülüğüne Haiz Olmamak: Nafaka yükümlülüğüne haiz akrabası bulunmayan kişiler.

Para-2

YARDIM TÜRLERİ VE MİKTARLARI

Başvuran kişiler, aşağıdaki kategorilere göre destek alabilirler,

Basit Ev Onarımları: 35.000 TL'ye kadar destek.

Orta Düzey Ev Onarımları: 70.000 TL'ye kadar destek.

Kapsamlı Ev Onarımları: 100.000 TL'ye kadar destek.

Prefabrik Ev Yapımları: 300.000 TL'ye kadar destek.

Betonarme Ev Yapımları/Ev Alımları: 500.000 TL'ye kadar destek.

Türk Parası Refah Payıı

ÖDEME KOŞULLARI

Basit ve orta düzey ev onarımlarında doğrudan aktarım yapılmakta ve kaynağın 6 ay içerisinde harcanması gerekmektedir.

Kapsamlı ev onarımlarında ve ev yapımlarında ise kaynak tahsisi sonrası harcama belgeleri karşılığında 1 yıl içerisinde kaynak aktarımı gerçekleştirilmektedir.

EŞİ VEFAT ETMİŞ KADINLARA YÖNELİK KONUT DESTEK PROGRAMI

Bu program, eşi vefat etmiş, 18 yaş altı en az üç çocuğa sahip kadınlara yöneliktir. Program kapsamında ülke genelinde 2023 adet konut yapımı hedeflenmektedir. Program, yerel yönetimler ve hayırseverlerin işbirliğiyle gerçekleştirilecektir.

PARA-1

BAŞVURU VE DESTEK DETAYLARI

Kontenjan tanımlanan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının bulunduğu ilçelerde ikamet eden 18 yaş üstü aile bireyleri başvurabilirler.

Program kapsamında hane başına 500.000 TL destek sağlanmaktadır.

Ev alımlarında tek seferde, ev yapımlarında ise üç dilim halinde kaynak aktarılmaktadır.

Bu bilgiler ışığında, ihtiyacı olan ve belirtilen şartları taşıyan bireylerin bu desteklerden faydalanmak için ilgili kurumlara başvurmaları gerekmektedir. Başvuru süreçleri ve detayları ilgili Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından veya ilgili resmi kurumlardan öğrenilebilir.

Kaynak: HABER MERKEZİ