Afyonkarahisar'ın Çay ilçesinde 22 Temmuz 2023'te meydana gelen ve 1'i çocuk 8 kişinin hayatını kaybettiği, 12 kişinin yaralandığı trafik kazasında, sürücü Berat K. hakkında hazırlanan iddianame, Bolvadin Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi. İddianamede, Berat K.'nın "Taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

Kaza, Çay ilçesi çıkışında meydana geldi. Berat K. idaresindeki 03 M 5906 plakalı servis minibüsü, sürücüsünün direksiyon hâkimiyetini kaybetmesi sonucu kontrolden çıktı. Araç yol kenarındaki şarampole düşüp, ardından ağaçlara çarparak devrildi. Kazada, araçta bulunan tarım işçileri Salih Akkuş, Ünal Can Akkuş, Güllüzar Balamut, Menekşe Cingöz, Neriman Turguteli, Huriye Köker, Perihan Bayar ve Aysun Çetin hayatını kaybederken, 12 kişi de yaralandı.

8 Kişinin Öldüğü Kazayla İlgili İddianame Hazırlandı (1)

Kazanın ardından Bolvadin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma çerçevesinde hazırlanan iddianame Bolvadin Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi. İddianamede, sürücünün hataları ve ihmali olduğu belirtildi.

İddianamede, Berat K.'nın, trafikte şerit değiştirmesinin kusurlu görüldüğü, sevk ve idare hatasıyla dikkatsizliği, tedbirsizliği ve kurallara aykırı davranışlarıyla kazanın oluşmasına sebebiyet verdiği belirtildi. Ayrıca sanık Berat K.'nin ehliyet alabilmek için 5 Nisan 2023'te Çay Asliye Hukuk Mahkemesine açmış olduğu "yaş düzeltme" davası neticesinde 1 Ocak 2006 olan doğum tarihinin 10 Ağustos 2004 olarak değiştirdiği aktarıldı. Berat K.'nin kazaya karışan minibüsü kullanabilmek için ise ‘D1’ sınıfı ehliyetle ilgili herhangi bir müracaatının olmadığından idari para cezası uygulandığı kaydedilen iddianamede, Berat K.'nın dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırı hareket etmesi sonucu ehliyetsiz şekilde sevk ve idaresindeki minibüsle kaza yaptığı aktarıldı.

8 Kişinin Öldüğü Kazayla İlgili İddianame Hazırlandı (2)

Savcılık ifadesinde, başına darbe aldığı için yaşananları hatırlamadığını kaydeden Berat K., “Aracım 15 kişilikti. Ayakta kalan yolcular için aracın ayak kısımlarına tabure koyup oturtarak taşıdık. Kiraz toplama sonrası aracı dönüş yolunda ben kullandım. Kaza sırasında başımdan darbe aldığım için kaza anını ve sonrasını hatırlamıyorum. Kazanın nasıl olduğunu bilmiyorum. Araç kullanırken hiçbir şekilde telefon veya başka bir şeyle ilgilenmedim, kaza anında normal sesle müzik dinliyorduk” dedi.

Kazada iki çocuğu yaşamını yitiren ve kendisi de yaralanan Şöhret Akkuş ise iddianameye giren ifadesinde şunları söyledi: "Birkaç yıldır aynı araçla tarlaya işçi taşınıyordu. Berat K.'nin ehliyetinin olmadığını bilmiyordum. Berat K., oturduğu koltuktan geriye doğru birden gerilerek derin bir nefes almaya başladı. Hemen akabinde aracımız savrularak şarampole yuvarlandı."

İddianamenin kabul edilmesi ile mahkemenin önümüzdeki günlerde başlayacağı kaydedildi.