Ünlü oyuncu Kadir İnanır, dün (24 Mart 2024) Beykoz'daki evinde aniden rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı. Beyine pıhtı atması sonucu inme geçirdiği için acil bir operasyona alındı ve şu anda Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yoğun bakımda tedavi görüyor.

74 yaşındaki sanatçının sağlık durumuyla ilgili bilgi veren hayat arkadaşı Jülide Kural, tüm tetkik sonuçlarının olumlu olduğunu ve bugün uyandırılacağını söyledi. Kural, İnanır'ın kararlı bir sanatçı olduğunu ve bu topraklarda barışı görmek istediğini belirtti.

Ümraniye Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Necdet Sağlam, İnanır'ın ilk değerlendirmede sağ tarafında felç olduğunu ve bilincinin kapalı olduğunu ifade etti.

Dünkü açıklamasında ilk iki saat içerisinde çok başarılı bir işlem gerçekleştirildiğini kaydeden Başhekim Sağlam,

“Tıkalı damardaki pıhtı alındı, beynin beslenmesi sağlandı. İşlemden sonra çekilen MR görüntülerinde de işlemin başarılı olduğu teyit edildi ve beynin beslenmesi şu anda iyi. Entübe olarak yoğun bakıma alındı. İlk 24-48 saat içerisinde bir uyandırma yapılmayacak gelişebilecek komplikasyonlar olmadığı sürece. İşlem çok başarılı geçti” diye konuştu.

Aynı gün, Kadir İnanır'ın hayat arkadaşı Jülide Kural'dan bir açıklama geldi. Kural, pıhtının temizlendiğini ve İnanır'ın durumunun stabil olduğunu belirterek, "Kadir İnanır'ın güçlü biri olduğunu hepimiz biliyoruz ve bu süreci atlatacağından eminiz" dedi.

“Kadir İnanır bugün itibarıyla uyandırılacak”

Jülide Kural’ın bugün kamuoyuna sunduğu metinde Kadir İnanır’ın tüm tetkik sonuçlarının olumlu çıktığı ve uyandırılma kararı alındığı bilgisi yer aldı. Kural yazısında, Kadir İnanır’ı “Anadolu’nun her bir parçasını kalbinde taşıyan gerçek bir yurtsever” diye tanımladı ve ekledi:

“Bu topraklarda barışı görmeden” gitmemeye kararlı bir sanatçıdır. Karadeniz’in fırtınalarıyla mücadeleyi bilen o toprağın insanı olarak da direnmekten vazgeçmeyecektir.”

Jülide Kural’ın açıklamasının tam metni şöyle:

“Kamuoyunun bilgisine; bildiğiniz gibi hepimizin çok sevdiği Kadir İnanır, 24 Mart Pazar sabahı beyne giden damarlarında oluşan bir pıhtı nedeniyle Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılmıştı. Doktorların önerisiyle 48 saat yoğun bakım sürecinde olacağı öngörülüyordu. Ancak siz halkımıza iyi haber vermek isterim. Bugün itibariyle tüm tetkik sonuçları olumlu çıktığından uyandırılma kararı alınmıştır.

Tahmin edeceğiniz gibi yoğun bakımda oldukça sık Kadir İnanır’ı görme şansım oldu. Tüm beden fonksiyonlarında olumlu bir hareketlenme olduğunu ben de gözlemledim. Elbette süreç devam ediyor. Kuşkusuz doktorların ve tüm sağlık çalışanlarının özverili çabası bu bağlamında çok önemli bir etken.

Milyonlarca insandan gelen iyi dileklerin ona ulaştığına emin olabilirsiniz. Çünkü Kadir İnanır, Anadolu’nun her bir parçasını kalbinde taşıyan gerçek bir yurtsever ve her zaman söylediği gibi; “Bu topraklarda barışı görmeden” gitmemeye kararlı bir sanatçıdır. Karadeniz’in fırtınalarıyla mücadeleyi bilen o toprağın insanı olarak da direnmekten vazgeçmeyecektir.”

Kaynak: HABER MERKEZİ