Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayını bekleyen Darphane, onayın gelmesinin ardından paraları kısa sürede basarak tedavüle çıkaracak.

2.5 TL'lik madeni paralar en son 34 yıl önce, 1989 yılında tedavülden kaldırılmıştı. Darphane'nin yaptığı çalışmada, Atatürk'ün kalpaklı fotoğrafının rölyefi kullanılacak. Ancak bu rölyef Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılına özel olarak hatıra niteliğinde basılan 5 TL'de de kullanıldı. Bu nedenle 2.5 TL'de yeni bir rölyefin kullanılması planlanıyor.

1 TL'lik madeni paranın basım maliyetinin 2 lira 30 kuruş olduğunu belirten yetkililer, 2.5 TL'nin de aynı maliyetle basılacağını söylediler. Bu sayede hem tasarruf sağlanıp hem de piyasadaki bozuk para açığının kapatılacağı ifade edildi.

1 TL'lik madeni paranın maliyetini düşürmek için gramajını azaltıp alaşımındaki nikel oranını azaltma yoluna gidildiğini belirten yetkililer, "Eğer bu çalışma yapılmamış olsaydı bugün 1 TL'nin maliyeti 3.5 lira civarında olacaktı" dedi. Yetkililer pandemi döneminde emtia fiyatlarının yükselmesiyle 1 TL'nin maliyetinin 2.7 liraya kadar yükseldiğini, daha sonra fiyatların düşmesiyle maliyetin 1.9 TL'ye kadar gerilediğini, ancak kur artışıyla maliyetin bugün tekrar 2.30 TL'ye çıktığını belirttiler. Yetkililer, 1 TL ile birlikte 5 TL'lik hatıra paraların maliyetinin de 2.30 TL olduğu bilgisini verdiler.