Ticaret Bakanlığı'nın yeni tebliğiyle, glüten intoleransı olan bireylerin glütensiz gıda ürünlerine erişimini kolaylaştırmak için önemli bir adım atıldı.

Resmi Gazete'de yayımlanan "Glütensiz Gıda Ürünü Satış Yükümlülüğü Getirilmesine İlişkin Tebliğ"e göre, gıda perakende sektöründe hızlı tüketim mallarını satan ve şube sayısı 200'den fazla olan zincir mağazalar, belirli şartlar altında glütensiz ürün bulundurmak zorunda kalacak.

Gluten

Tebliğe göre, 250 metrekareden fazla satış alanına sahip şubelerde glütensiz un, tatlı ve tuzlu atıştırmalıkların satışa hazır bulundurulması gerekecek. Ayrıca, 400 metrekareden fazla satış alanına sahip şubelerde ise glütensiz ekmek, un, makarna, tatlı ve tuzlu atıştırmalıkların sürekli olarak ve talebi karşılayacak miktarda bulundurulması gerekecek.

Bu düzenleme, glüten intoleransı yaşayan bireylerin ihtiyaçlarını karşılamayı ve glütensiz gıda ürünlerine erişimlerini kolaylaştırmayı amaçlıyor. Bazı hükümler 1 Haziran'da, diğerleri ise 1 Eylül 2024'te yürürlüğe girecek.

Kaynak: Haber Merkezi