Türk vatandaşlarının Yunan adalarını tüm yıl boyunca ziyaret edebileceği 7 günlük vize muafiyetinin mart ayında başlaması bekleniyor. Yunanistan Başbakanı Miçotakis vize kolaylığı uygulamasının mart ayında başlayacağını söylemişti.

7 günlük kapıda vize uygulaması Rodos, İstanköy (Kos), Sisam (Samos), Sakız (Hios), Meis (Kastelorizo), Sömbeki (Simi) , İleryoz (Leros), Limni (Limnos), Midilli (Lesvos) ve Kilimli (Kalimnos) adalarını kapsıyor. Peki, bu adalarda bir haftalık tatilin bedeli ne kadar olacak; Türkiye’den daha mı ucuza geliyor?

Yunan Adalarinda Tatilin Maliyeti Ortaya Cikti

İşte ortalama fiyatlar...

RODOS: On İki Adalar’ın en büyüğü, Yunanistan’ın en doğuda bulunan adası. Bayram haftasına da denk gelen 17-23 Haziran haftasında 6 gece 7 günlük 2 kişilik bir tatil, sadece ortalama oda fiyatı olarak 7 bin TL’den başlıyor. ‘Kahvaltı dahil’ paketli bir otelde konaklama istenirse de fiyatlar 10 bin TL’den başlıyor. Bu bölgede en pahalı otel ise iki kişi için 116 bin 811 TL.

SAKIZ: Adada 6 gece 7 gün iki kişilik en uygun otel fiyatları ortalama 8 bin TL’den başlıyor. Bölgenin pahalı oteli ise 42 bin 835 TL.

SİSAM: Adada 17 Haziran-23 Haziran haftasında 6 gece 7 günlük iki kişi için en uygun otel fiyatları 7 bin TL’den başlarken, bölgede 5 yıldızlı otelin iki kişi için fiyatı ise 69 bin 344 TL.

MİDİLLİ: Burada 6 gece 7 günlük iki kişilik en uygun fiyatlı otel 8 bin TL’den başlıyor, bu fiyata sadece oda fiyatı dahil. Bölgedeki en pahalı otel kahvaltı dahil ortalama 35 bin TL olurken villa tarzı bir tesiste konaklama yapılmak istenirse de iki kişi için bu fiyat 117 bin 211 TL’ye kadar çıkabiliyor.

İSTANKÖY: Türklerin en çok gittiği Yunan adalarından biri olan İstanköy (Kos) adasında 6 gece 7 gün için iki kişilik en uygun fiyatlama 7 bin 500 TL civarı olurken oda kahvaltı seçenekli oteller ortalama 13 bin TL’den başlıyor. Bölgede pek çok 5 yıldızlı otel ve her şey dahil hizmeti sunan tesisler de bulunuyor.  5 yıldızlı otellerde iki kişilik fiyatlar ortalama 50 bin TL’den başlıyor, 190 bin TL’ye kadar çıkıyor.

MEİS: Yunanistan’ın en küçük adası olan Meis’te ise çok az otel seçeneği bulunuyor. Bölgede 6 gece 7 günlük en düşük daire fiyatı 13 bin TL olurken en pahalı konaklama fiyatı 76 bin TL.

Kapida Vize

Kapıda vize maliyeti ne kadar?

Yunanistan adalarına kapıda vize ücretinin 60 Euro olacağı öngörülüyor. 10 Yunan adasında geçerli olan bu vize, 7 günlük giriş hakkı tanıyor. Bu süre çerçevesinde belirlenen 10 adanın dışına çıkılamadığı gibi vize süresini aşanlara da para cezası uygulanıyor.

Kapıda vize için hangi evraklar gerekiyor?

  1. Pasaport: Geçerlilik süresi, başvurulan ülkenin gereksinimlerine uygun olmalı ve boş sayfa bulunmalıdır.

  2. Seyahat sağlık sigortası: Schengen Bölgesi'nde geçerli bir sağlık sigortası poliçesi.

  3. Seyahat programı: Uçak bileti rezervasyonu, konaklama belgesi veya davet mektubu gibi belgeler sunulabilir.

  4. Finansal durumu gösteren belgeler: Banka hesap dökümleri, maaş bordroları, çalışma belgesi gibi belgeler istenebilir.

  5. Başvuru ücreti: Kapıda vize için gereken ücreti nakit olarak ödemeniz gerekebilir.

  6. Diğer belgeler: Öğrenciyseniz okul kaydı, işveren yazısı, sponsorluk mektubu gibi ek belgeler istenebilir.

Kaynak: HABER MERKEZİ