Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından duyurulan milli gelirdeki bu artış, yeni emeklilere Nisan ayında yansıyacak. Emekli aylıkları, çalışanların maaş robotlarında görünen tutarlar da güncellenecek.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Türkiye’nin 2023 yılı gayri safi yurtiçi hasıla (GSYH) büyüme oranını yüzde 4,5 olarak açıkladı. Orta Vadeli Program’da 2023 yılı büyüme oranı yüzde 4,4 olarak tahmin edilmişti. Gerçekleşme OVP’deki tahminin hemen üzerinde oldu.

 "milli gelir" zammı geliyor

2023 yılı GSYH büyüme oranındaki artış dolayısıyla, bu yıl ocak ayından sonra emekli olanların aylıklarına ilave zam yapılacak. Bu yıl emekli olanların aylıkları yeniden hesaplanacak.

Habertürk’te yer alan habere göre, yeni hesaplama sonunda bu yıl emekli olanların aylıklarında yüzde 0,8 ile yüzde 1,35 arasında değişen oranlarda artış olacak. Yılbaşından bu yana emekli aylığı bağlanmış olanların ilave zam farkları nisan ayından itibaren aylıklarına yansıyacak.

 "milli gelir" zammı geliyor

2023 GÜNCELLEME KATSAYISI 1,6612 OLDU

İlk defa emekli olanların aylığı, çalışma yaşamı boyunca Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) bildirilen prime esas kazançların bugünkü değere güncellenmiş tutarı üzerinden bağlanıyor. Kazancın güncel değeri hesaplanırken 2000 öncesi dönem gösterge sistemi ile sonraki dönem ise güncelleme katsayısı ile belirleniyor.

Kaynak: birgün