Reklam

Yeni Asgari Ücrete Siyasilerden Sert Tepki: Liderler Bakın Neler Söyledi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın, 2023 yılında uygulanacak asgari ücretin 8 bin 500 TL olarak açıklamasına siyasilerden ilk tepkiler geldi.

Yeni Asgari Ücrete Siyasilerden Sert Tepki: Liderler Bakın Neler Söyledi!
22 Aralık 2022 - 18:45
Reklam
Reklam
Reklam
Yeni asgari ücret Temmuz ayına göre yüzde 54,66 artışla 8 bin 500 lira oldu. Asgari ücretle ilgili siyasilerden de ilk tepkiler geldi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: 

Saray, TÜİK'in sahte gıda enflasyonunun bile 5 puan altında zam açıklayarak, bu ülkenin 33 milyon vatandaşını soydu. Ne asgari ücretlinin hak ettiği oldu ne de küçük esnafın vergi yükü düşürüldü. Yine “biri istedi” diye, öyle oldu. Asıl mesele, asgari ücrete tenezzül etmeyen bir Türkiye'yi yaratabilmektir. Sadece Sarayı yolcu etmeyeceğiz, yoksuldan alıp zengine verdikleri bu düzeni de tarihe gömeceğiz.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan: 

Haftalardır, günlerdir merakla beklenen asgari ücret rakamı Sayın Erdoğan tarafından açıklandı. ‘Yüzde 99 zam yaptık' diye adeta müjde verircesine açıklandı. Bu ülkede gerçek enflasyonun yüzde 200'e yaklaştığını dünya âlem biliyor. Çarşıya pazara çıkan, doğal gaz faturası, elektrik faturası ödeyen herkes gayet iyi biliyor. Biz, ‘Asgari ücret, en az gerçek enflasyon artı refah payı kadar artırılmalıdır' dedik. Bunu yapmadınız. Milyonlarca insanı gelir kaybıyla, yoksullukla karşı karşıya bıraktınız. Üstelik bunun adı asgari ücret. Herkes biliyor ki bu ülkede çalışanların en az yarısı asgari ücretle geçinmeye çalışıyor. Asgari ücret ‘en az ücret' değil. Neredeyse ortalama ücret olmuş durumda. Bu önemli bir konu. Sayın Erdoğan'ın bu milleti, 85 milyonu sırtında taşıdığı bir yüke, küfede taşıdığı bir yüke benzetmesi gerçekten kabul edilmez. Eğer bu yükün altından kalkamıyorsanız bırakın gidin. 85 milyon sizin sırtınızdaki küfedeki yük değildir. Siz kendiniz artık bu milletin sırtına yük oluyorsunuz. Lütfen bir an önce bırakın gidin. Öyle mayısı, haziranı falan beklemeyin. İşte Meclis elinizin altında. Seçim yapmak mümkün. Hemen mart ayında bir seçimi ilan edin. Bir an önce milletimizin bu ıstırabını bitirin.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu:

 Bir kez daha “Dağ fare doğurdu” Sırtlarındaki küfede milyarca doları taşıyorlar ama emekçinin alın terinin hakkını taşıyamıyorlar! Bu iktidar, bu anlayış ve bu zihniyet değişmeden sonuç değişmeyecek! Asgari değil, “İnsanca Yaşam Ücreti” için geri sayım başlamıştır."dedi

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu:

 Kötü ekonomi yönetiminizin faturasını milletimize ödetiyorsunuz. Yeni asgari ücret, derde derman olmaktan uzak. Enflasyonla mücadele etmeden ücretlere yapılan artışın hiçbir anlamı olmayacaktır.


FACEBOOK YORUMLAR