Ömer Özdamar

Ömer Özdamar

SOKAK GAZETECİSİ
[email protected]

"Ekmek Zammı Kimi İlgilendiriyor"

19 Şubat 2021 - 17:49


Malumunuz geçtiğimiz hafta 260 gr. Ekmek 2 TL’den satılmaya başlandı. Yine malumunuz önceden 200 gr. Ekmek 1.25 TL’den satılıyordu.

Soru-1: 200 gram Ekmek gramajı neden 260 grama çıktı? 

Soru-2: Burdur merkezde geçerli zam, tüm ilçelerde aynen uygulanıyor mu? 

Soru-3: Bucak ilçemizde esnaf ve sanatkarlar kanunu içinde tarifeye itiraz 7.maddesi gereği itiraz komisyonu kurulmaz mı?

Sorulara tek tek yanıt vereceğim ancak öncelikle Bucak Belediye Başkanı Sayın Emrullah Ünal’ın açıklamasının son bölümünü aynen veriyorum:

‘’Burdur Valiliği, Burdur Belediyesi, Burdur Ticaret ve Sanayi Odası ve Burdur Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğinden oluşan ekmeğe zam itiraz komisyonunda ise ekmeğin fiyatının 260 gr için 2 TL olmasına karar verilmiştir. İtiraz Komisyonu Burdur Valiliği, Burdur Belediyesi, Burdur Ticaret ve Sanayi Odası ve Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğinden teşekkül edilmiştir. Zam itiraz komisyonuna Burdur Belediyesi adına herhangi bir yetkili katılmazken, Burdur Valiliği red oyu vermiş, Ticaret ve Sanayi Odası ile Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği kabul oyu kullanmıştır.
Buradan da anlaşılacağı üzere Bucak Belediyesinin ekmek zammı konusunda herhangi bir dahili, etkisi ve yetkisi bulunmamaktadır.
Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur.’’

Ve yine Burdur ili Gölhisar İlçe Belediye Başkanı Sayın Sertbaş’ın açıklaması GAZETEBU’da yayınlandı ve aynen aktarıyorum:

Gölhisar Belediye Başkanı İbrahim Sertbaş, fırıncılarla yapılan toplantının ardından ilçede satılan ekmek fiyatının değiştiğini açıkladı.
Başkan Sertbaş açıklamasında "Gönül Belediyeciliği kapsamında vatandaşlarımızdan gelen yoğun talep üzerine belediyemizde esnaf odası başkanımız ve fırıncılarımızla bir araya gelerek ekmek fiyatı konusunda toplantı gerçekleştirdik.200 gr.ekmeğin fiyatı 1.50TL olarak karar alındı. (Fiyat 19 Şubat CUMA tarihinden itibaren geçerlidir.) Talebimizi karşılayan fırıncılarımıza canı gönülden teşekkür ederim." ifadelerini kullandı.

Şimdi gelelim, fasulyenin nimetlerine..

Bildirisinde ekmek zammına Bucak Belediyesinin BİR DAHİLİ-BİR ETKİSİ-BİR YETKİSİ yoktur demesi YANLIŞ olduğu sayısız örnek var ama Gölhisar Belediyesi açıklamasıyla çok açık ve net kanıtlanmıştır.

SORU-3’ün cevabı verildi sanırım. Çünkü fiyat tarifesine itiraz edilebiliyormuş, Belediye aracılığıyla Bucaklı vatandaşların talepleri, fırıncı esnafın talepleri bir noktada buluşturabiliyormuş. 

Gölhisar 200 gr. Ekmek 1.50 TL yaptığına göre Burdur merkezde alınan ekmek zammı kararı Burdur’un tüm ilçelerinde geçerli olmuyormuş..
SORU-2’ye de yanıt verdik..

SORU-1’in cevabını ben de bilmiyorum. Yani ‘2 yıldır 200 gr. gramajla çıkan ekmek neden şimdi 260. gr. oldu?’, sorusunun karşılığını bilen daha çıkmadı. . 

Sayın Başkan, fırıncıları, esnaf odası yetkilisini çağırarak 200 gr. ekmek 1.50 TL olması için girişimde bulunmuştur. 11.817 oy almış ve seçilmiş bir başkanın YETKİM-ETKİM-DAHLİM yoktur deyip bu ekmek zammı sorunuyla yüzleşmeden kaçamamıştır.

Bir hafta sonraki yazımda buluşmak üzere sevgiyle ve sağlıkla kalın! 

Sokak Gazetecisi
Ömer ÖZDAMAR

 

FACEBOOK YORUMLAR