Burdur Milletvekili İzzet Akbulut : Çekilen göl havzamiza ekim dikim yapan ve cezalandirilan üreticilerimizin sesini gazi meclisimizde yükselttik.

Vekil Akbulut'un TBMM'deki konuşması ;

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Burdur Milletvekili İzzet Akbulut,  Burdur Gölü’nün çekilmesi sonucu ıslah edilen tarım kazandırılan ve çiftçilerin ekim yaptığı araziler nedeniyle haklarında Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından dava açıldığını belirterek,” Çiftçilerimiz bu açılan davalar sonucu hapis yatıyor. Üreten köylülerimizi hapse atmayalım” dedi.

CHP Burdur Milletvekili İzzet Akbulut, Türkiye Büyük Millet Meclisinde gündem dışı söz alarak Burdur çiftçisinin yaşadığı sorunu dile getirdi.
Burdur Gölünün çekilmesi sonucunda 171 bin dekar alan arazinin boşa çıktığını söyleyen Vekil Akbulut, “Çerçi, Askeriye, Senir, Kılıç, Yarıköy, Yazıköy ve Kışla’da köylülerimiz tarafından her yıl işgaliye parası ödenerek araziler ıslah edilmiş tarıma kazandırılmış ve tozlaşmanın önüne geçildiği ön görülmüştür. Ayrıca mevcut yerlerde evi ve ahırı olanlar imar affından faydalandırılmıştır. Geçen dönemlerde iktidar milletvekillerinin ekim yapın bir sakıncası olmaz demesi üzerine köylülerimiz çekilen arazilere ekim ve dikim yapmışlardır. Şuanda 100’e yakın köylümüz Burdur Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından açılan davalar sonucu hapis yatmaktadır.” dedi.

Defterdarlık ve Milli Emlak Müdürlüğünün arazileri satın altığını ifade eden Akbulut, “Araziler bu kurumların alıyor olması köylülerimizi garabete sürüklemektedir. Çiftçilerimizin mağduriyetinin giderilmesi için devlet kurumlarını göreve davet ediyorum. Üreten köylülerimizi hapse atlamayalım” diye konuştu.
Akbulut, Atatürk Mahallesinde yapılan millet bahçesi için kıyı kenar çizgisinin geriye çekildiğini ve bu bahçeye 11bin metre kare çim ekileceği sözünün verildiğini de söyledi.