1967 yılında dönemin Adalet Partisi (AP) iktidarında Derbent köyüne sulama barajı yapılması kararı alındı. Baraj yapılacak olmasından dolayı Derbent Mahallesi baraj alanı içerisinde yani su altında kaldı. Dönemin bakanlar kurulu kararı ile mahallenin baraj alanı dışına taşınması kararı alındı ve uygulandı. Mahalle alınan kararla birlikte baraj alanının yaklaşık 10 kilometre dışından yeniden kuruldu.

Mahalle, Fatıma Bağcı isimli şahıstan alınan 46 dönüm arazi üzerine yeniden kuruldu. Fakat farklı gerekçelerden tapunun devir teslim işlemi gerçekleşmedi ve arazi sahibi Bağcı İzmir’e taşındı. Aradan geçen süre içerisinde Bağcı ve eşi vefat edince belli bir süre sonra da arazi hak sahibi olmadığı için hazine arazisi olarak tapulandırıldı. Aradan seneler geçmesine rağmen mahalledeki 90 yapı ve tarım arazilerinin tapuları çıkarılamadı.

2020 yılında, o dönem mahalle muhtarı olan Yaşar Öz, yıllardır süren tapu sorununu kamuoyunun gündemine getirdi. Öz, devir etmek isteyen vatandaşların tapu olmadığı için işlemlerini gerçekleştiremediklerini belirtti. Köyde cami, sağlık ocağı ve okul gibi devlet kurumlarının bulunduğuna dikkat çekerek, devlet büyüklerinden bu mağduriyetin giderilmesini talep etti.

A W192691 01

Köyün eski yerleşim yerinden bu yana yaşanan süreci anlatan Mustafa Akten ise, köylerinin 1967 yılında derbent barajı inşaatının bitmesiyle yeni bir bölgeye taşındığını ifade etti. Ancak tapu sorununun bu süreçte çözülememesinden dolayı köylülerin mağdur olduğunu vurguladı. Devlet hizmetlerinden faydalandıklarını ancak tapularının hala ellerine geçmediğini belirten Akten, yeni muhtarın tapu alımı için girişimlerde bulunduğunu ve bu sürecin bir an önce sonuçlandırılması gerektiğini dile getirdi.

Tapu sorunu 57 yıl sonra çözüldü

Yaklaşık 400 kişinin yaşadığı, oy kullanılan, vergi verilen hatta okul, sağlık ocağı ve cami gibi devlet kurumlarının bulunduğu köydeki tapu sorunu nihayet mutlu sonla noktalandı. Yaklaşık 88 hak sahibi vatandaş, 57 yıldır yaşadıkları sorunun çözüme kavuşturulmasının ardından tapularını almaya hak kazandı.

Buldan Belediye Başkanı Mehmet Ali Orpak, Buldan Tapu Müdürlüğünde hak sahibi vatandaşların tapularını almalarının sevincine ortak oldu. Yıllardan bu yana çekilen sıkıntıların sona ermesinden dolayı büyük sevinç yaşadığını dile getiren Başkan Orpak, “Yılların tapu sorunu artık çözüme kavuşmuştur. Bende vatandaşlarımız gibi bu sorununun çözülmesinden dolayı mutluyum. Artık vatandaşımız kendi evinde barkında, daha mutlu ve daha refah içinde yaşayacaktır. Tapularımız Buldan’ımıza ve Derbent Mahallemize hayırlı uğurlu olsun” dedi.