Yaklaşan Ramazan Bayramı ile birlikte hızlanan hazırlıkların en önemli parçası olan ikramlık şekerler, tezgaha enflasyon etkisiyle zamlı giriş yaptı. Şekerin kilogram fiyatı bir yılda 99 liradan 180 liraya çıktı.

Bayramın vazgeçilmezi şekerin kilogram fiyatı bir yılda 99 liradan 180 liraya çıktı. Mondelez International Türkiye Genel Müdürü İhsan Karagöz, maliyetlerin arttığını belirterek ürünlerde ortalama yüzde 50 fiyat artışı yaşandığını söyledi. Karagöz, bu yıl tonajda ciddi büyüme beklemediklerini belirtirken, Türkiye'de nakdin değerinin arttığını, hammadde fiyatlarında öngörülemeyen artışlar olduğunu ve kakaonun durumunun kötü, sütün ise olağanüstü pahalandığını ifade etti.

Karagöz, bayram öncesi şu bilgileri paylaştı:

  • Türkiye’de hediyelik ve ikramlık şeker pazarı büyüklüğü 2.5 milyar TL. Bayramlık şeker tüketiminde kişi başına 3.42 kg ile Güneydoğu Anadolu bölgesi ilk sırada yer alıyor.

  • Türkiye’de 1600 kişiyi istihdam ediyoruz. Son 8 yılda Türkiye’ye 570 milyon TL yatırım yaptık. Türkiye ekonomisine katkımız 16.2 milyar TL.

Kaynak: HABER MERKEZİ