Sedad Hakkı Eldem nereli?

Sedad Hakkı Eldem, Türk mimarlık tarihinde önemli bir yere sahip olan bir isimdir. 20 Aralık 1908'de İstanbul'da doğmuş ve 7 Eylül 1988'de vefat etmiştir. Türk mimar, akademisyen ve yazardır. Eldem, Osmanlı üst sınıfına mensup bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir.

Babası İsmail Hakkı Bey'in diplomat olması sebebiyle çocukluğu Cenevre, Münih ve Zürih gibi Avrupa şehirlerinde geçmiştir. İlköğretimini Fransızca ve lise eğitimini Almanca olarak almış, bu dillerde oldukça yetkin bir seviyeye ulaşmıştır.

Sedad Hakkı Eldem Ne Zaman Öldü

Sedad Hakkı Eldem eğitimi nedir?

İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nde mimarlık eğitimini tamamlayan Eldem, 1928'de kendi mimarlık ofisini açmış ve aynı zamanda Güzel Sanatlar Akademisi'nde öğretim üyeliği yapmıştır. Mimarlık kariyeri boyunca Osmanlı dönemi evleri, 18.-19. yüzyıl sarayları ve köşkleri üzerinde araştırmalar yaparak, geleneksel Osmanlı mimarisini yeniden canlandırarak mimari alanda öncü bir rol üstlenmiştir.

Sedad Hakkı Eldem Kaç Yaşında Öldü

Sedad Hakkı Eldem kimdir?

Aynı zamanda tarihi yapıların korunmasıyla ilgili önemli görevlerde bulunmuş, 1941-1945 arasında Eski Eserleri Muhafaza Encümeni'nde ve daha sonra 1962-1978 arasında Gayrimenkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu'nda görev yapmıştır.

Sedad Hakkı Eldem Kimdir

Sedad Hakkı Eldem, uluslararası alanda da tanınmış bir isimdir. II. Dünya Savaşı sonrasında kurulan Uluslararası Mimarlar Birliği'nde (UIA) Türkiye'yi temsil etmiş ve 1986'da Uluslararası Ağa Han Mimarlık Ödülü'nü kazanmıştır.

Eldem, 7 Eylül 1988'de İstanbul'da hayatını kaybetmiş ve Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedilmiştir. Google, Sedad Hakkı Eldem'in 115. yaş gününü kutlayarak onun mimari alandaki önemine vurgu yapmış ve bu özel günü "Doodle" ile onurlandırmıştır.

Sedad Hakkı Eldem

Kaynak: Evrim Tuna Şahin