Regaip Kandili, üç ayların başlangıcı olan Recep ayının ilk Perşembe gecesi idrak edilen mübarek bir gecedir. Regaip, Arapça “ragabe” kökünden gelir ve “çok istemek, arzu etmek, ihsan etmek” anlamlarına gelir. Bu gece, Allah’ın rahmet, mağfiret ve ihsanına nail olmak için çok isteyen, arzu eden ve gayret eden kullarına verdiği bir fırsattır. Bu gece, Allah’a yakınlaşmak, tövbe etmek, ibadet etmek, dua etmek ve hayır işlemek için değerlendirilmelidir.

Regaip Kandili, aynı zamanda Peygamber Efendimiz (s.a.v)'in annesi Hz. Amine’nin hamile kaldığı gece olarak da bilinir. Bu sebeple, bu gece, Peygamber sevgisini tazelemek, O’na salat ve selam getirmek, O’nun sünnetine uymak ve O’nun ümmetine layık olmak için de bir vesiledir.

Regaip Kandili, herhangi bir farz veya vacip ibadetin bulunmadığı, ancak nafile ibadetlerin faziletli olduğu bir gecedir. Bu gece, Kur’an okumak, namaz kılmak, oruç tutmak, zikir yapmak, sadaka vermek, tevbe istiğfar etmek, dua etmek gibi ibadetlerle ihya edilmelidir. Bu gece, ayrıca, geçmiş günahlarımızdan pişman olmak, gelecek için hayırlı niyetlerde bulunmak, kardeşlik ve dostluk bağlarını güçlendirmek, affetmek ve affedilmek için de bir fırsattır.

Regaip Kandili, özel olarak kılınması tavsiye edilen bir namaz bulunmamakla birlikte, bazı alimler, bu gecede 12 rekatlık bir nafile namaz kılınabileceğini belirtmişlerdir. Bu namaz, ikişer rekat olarak kılınır. Her rekatta Fatiha’dan sonra 3 Kadir Suresi ve 12 İhlas Suresi okunur. Her iki rekatta bir selam verilir. Namazın sonunda 70 defa “Allahümme salli ala Muhammedin Nebiyyil Ümmiyyi ve ala Alihi ve Sellim” denilir. Sonra secdeye gidilir ve 70 defa “Subbuhun Kuddüsün Rabbuna ve Rabbul Melaiketi Verruh” denilir. Secdeden kalkılır ve 70 defa “Rabbigfir verham vetecavez amme te~lemu feinneke entel azizul azam” denilir. Bu namaz, hacet namazı olarak da bilinir ve kişinin dünya ve ahiret isteklerini Allah’tan dilemesine vesile olur.

Regaip Kandili, aynı zamanda, çok sayıda dua ve zikir okunabilecek bir gecedir. Bu gecede, Peygamber Efendimiz (s.a.v)'in okuduğu duaları okumak, O’na salat ve selam getirmek, Allah’ın isimlerini zikretmek, tevbe istiğfar etmek, hayır ve şerden Allah’a sığınmak, rızık, sağlık, huzur, hidayet, afiyet, mağfiret gibi hayırlı şeyler dilemek müstehaptır. Bu gecede, ayrıca, anne-baba, eş-dost, akraba, komşu, arkadaş, kardeş, öğrenci, öğretmen, hasta, yoksul, yetim, ölen, yaşayan, mümin, müslüman, insan, hayvan, bitki, canlı-cansız tüm yaratılmışlar için dua etmek de sevaptır.

Regaip Kandili, Allah’ın rahmet ve ihsanına nail olmak için bir fırsattır. Bu gece, Allah’a yakınlaşmak, O’ndan af dileyip O’na şükretmek, O’nun emirlerine uymak ve yasaklarından kaçınmak, O’nun rızasını kazanmak için bir vesiledir. Bu gece, aynı zamanda, Peygamber Efendimiz (s.a.v)'e salat ve selam getirmek, O’nun sevgisini tazelemek, O’nun sünnetine uymak ve O’nun ümmetine layık olmak için bir vesiledir. Bu gece, ayrıca, kendimizi muhasebe etmek, günahlarımızdan tövbe etmek, hayırlı niyetlerde bulunmak, kardeşlik ve dostluk bağlarını güçlendirmek, affetmek ve affedilmek için bir vesiledir. Bu gece, Allah’ın rahmet, mağfiret ve ihsanına nail olmak için dua edelim, ibadet edelim, hayır işleyelim. Allah, bu gecede yapılan ibadetleri, duaları ve hayırları kabul etsin. Regaip kandilimiz mübarek olsun

Kaynak: ÖMER ÖZDOĞAN