Geçtiğimiz mayıs ayında yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde istediği sonucu alamayan CHP'de genel başkanlık yarışı başladı.

CHP Grup Başkanı Özgür Özel, "Değişimin Yüzyılı, Yüzyılın Değişimi" sloganıyla yarışa katıldı.

"Adaylığımı ilan ediyorum"

Özel, "Parti içi iktidarı kazanmak için değil, Atatürk'ün partisini iktidar yapabilmek için CHP Genel Başkanlığı'na adaylığımı ilan ediyorum." ifadesini kullandı.

Seçimlerin kaybedilmesinden dolayı isim vermeden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu eleştiren Özel, partide yeniliğin şart olduğunun altını çizdi.

Kılıçdaroğlu, dün yaptığı açıklamada, "Özgür Bey adaylığını ilan edecek." demişti.

"Seçimin kaybedilmesine dur diyemeyenlerin hikayesi"

Kameraların karşısına geçen Özel, adaylığına ilişkin konuşurken şunları söyledi:

Bu bir yolculuğun hikayesidir. Sonu nedir diye düşünmeden yola çıkanların hikayesidir. Bu seçimin kaybedilmesine dur diyemeyenlerin, bu kayba engel olamamanın üzüntüsünü duyanların, kahrını çekenlerin hikayesidir.

İçi yananların, vicdan azabı çekenlerin, sorumluluk duyanların hikayesidir. Artık korkmayanların hikayesidir.

Yeni yüzyılda yeni yaklaşımlarla yol alacağız. Daha önce başardık, yine başaracağız. Seçim öncesi Türkiye'de oluşan değişim inancı hayal kırıklığına dönüştü. Alınan sonuca farklı bahaneler üretildi. Parti içi iktidarı korumaya odaklandılar.

39 milletvekili tepkisi

Partimizin seçilecek sıralardan 39 milletvekilini başka partilere vermesi, parti vicdanında, parti tarihinde unutulmayacak bir hasar bırakmıştır.

Bu süreç, hiçbir parti için müzakereye, üzerinde uzlaşılmış bir iç hukuka, objektif ölçüye ve değerlendirme kriterlerine dayanmaksızın ve parti içi denetime kapalı olarak yürütülmüştür.

"Partinin lideri yenilenmeli"

Güçlü ve umut veren bir değişim için partinin lideri, kadroları, yönetim biçimi, örgüt yapısı, siyaset yapma tarzı ve söylemi, program ve tüzüğü yenilenmelidir.

özgür özel

Özgür Özel Kimdir ?

1974 yılında Manisa’da doğdu.

İzmir Bornova Anadolu Lisesi Almanca Bölümü ve Manisa Lisesi’nde orta ve lise öğretimini, Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde lisans eğitimini tamamladı.

1999 yılında serbest eczacılığa başlayan Özel, Manisa Eczacı Odası’nda, 2001-2007 yılları arasında bir dönem Genel Sekreterlik ve iki dönem Oda Başkanlığı görevlerinde bulundu. Aynı yıllarda Manisa Akademik Odalar Birliği Dönem Sözcülüğü ve Başkanlığı görevlerini yürüttü.

Bu dönemde Manisa Cumhuriyet Mitingi’nin düzenleyiciliği ve sözcülüğünü yaptı.

Eczacı Özgür Özel, Oda Başkanlığı döneminde hayata geçirdiği sosyal ve çevre projeleri ile çeşitli ödüller aldı.

Uluslararası Eczacılık Federasyonu, Avrupa Birliği Eczacılık Grubu, Avrupa Eczacılık Forumu gibi uluslararası örgütlere üyeliği ve Türkiye delegeliği bulunan Özel, 163 tane kongre ve konferansta yazılı ve sözlü bildiri, sunum ve panel yöneticiliği yapmıştır.

29 Mart 2009 yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi Manisa Belediye Başkan adayı olan Özgür Özel, 33. Olağan Kurultay’da ve 15. Olağanüstü Kurultay’da Cumhuriyet Halk Partisi Manisa İli Delegesi olarak görev yaptı.

  • 2007 yılı ve 2009 yılı Aralık aylarında yapılan seçimlerde Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyetine seçildi.
  • Türk Eczacıları Birliği’nde bir dönem Saymanlık, iki dönem Genel Sekreterlik görevlerini yürüttü.
  • 10.03.2011 tarihinde Milletvekili Adayı olmak üzere görevinden istifa etti.
  • 12 Haziran 2011 tarihinde yapılan Milletvekili Genel Seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi Manisa milletvekili olarak seçildi.
  • 27. dönem CHP Manisa milletvekili adayıdır.
  • Anne ve babası emekli öğretmen olan Özgür Özel,Ecz. Didem Özel ile evlidir ve İpek adında bir kızları vardır.
Editör: Evrim Tuna Şahin