Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), aralık ayı enflasyon verilerini yarın saat 10.00'da açıklayacak. Bu veriler, devlet memurları, sözleşmeliler ve emekliler için maaş artış oranını belirleyecek önemli bir kriter olacak.

memur maaşları

Enflasyon maaşlara nasıl yansıyacak?

TÜİK'in önceki dönem verilerine göre, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) kasımda bir önceki aya göre yüzde 3,28 artış gösterirken, temmuzdan kasıma kadar olan dönemde tüketici fiyatlarında yüzde 33,66'luk bir artış yaşandı. Bu da, daha önce yapılan yüzde 6'lık zamın üzerine çıkarak enflasyon farkı verilmesi ihtimalini doğurdu.

memur maaşları

Memur ve emekli maaşları ne zaman yatacak?

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'nun 2024-2025 dönemini kapsayan toplu sözleşmesine göre, 2024'ün ilk altı ayı için belirlenen yüzde 15'lik zam oranına ek olarak enflasyon farkı da maaşlara yansıtılacak.

Memur, sözleşmeli personel ve memur emeklileri, zamlı maaşlarını ve enflasyon farkını 15 Ocak'ta alacaklar. Aynı zamanda SSK ve Bağ-Kur emeklileri de maaşlarını bu yılın son altı aylık enflasyon oranında artmış olarak alacaklar.

en düşük memur maaşı

En düşük memur maaşı ne kadar olacak?

Şu an öngörülen artışla birlikte en düşük memur maaşının 33 bin liraya yükselmesi bekleniyor. Bu artış, 65 yaş aylıkları, engelli aylıkları ve evde bakım aylıklarını da etkileyecek.

memur maaşları ne kadar olacak

Aralık ayı enflasyon beklentisi ne oldu?

Aralık ayı enflasyon beklentisi ise yüzde 3,19 olarak öngörülüyor. Yıllık enflasyon beklentisi ise yüzde 65,19 olarak tahmin ediliyor.

Devlet memurlarının, sözleşmeli personelin ve emeklilerin heyecanla beklediği bu enflasyon oranı ve maaş artışı, yarınki TÜİK açıklamasının ardından netlik kazanacak.

Kaynak: Evrim Tuna Şahin