Reklam

MAKÜ'de yeni Rektörlük süreci başladı

2015 yılından beri 2 dönem üst üste 8 yıldır Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde (MAKÜ) rektörlük görevini yürüten Prof. Dr. Adem Korkmaz, milletvekili aday adaylığı sebebiyle görevinden ayrılmasından sonra MAKÜ’de yeni rektörlük süreci başladı.

MAKÜ'de yeni Rektörlük süreci başladı
17 Mart 2023 - 15:19
Reklam
Reklam
Reklam
Rektör Adem Korkmaz’ın yaklaşık 2 ay sonra 24 Mayıs 2023 tarihinde sona erecekti… 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan 28. dönem milletvekili genel seçimi öncesinde geçtiğimiz günlerde seçim takvimi uyarınca kamu görevi rektörlükten milletvekili aday adaylığı sebebiyle ayrılan Adem Korkmaz’dan sonra Yükseköğretim Kurulu (YÖK) yeni rektör ataması için süreci başlattı.

YÖK’ün geçici rektör atamak yerine başvuru ilanına çıkması yeni rektörün atanacağı tahminini güçlendirdi. YÖK’ün adayları belirleyip gerekli çalışmayı yaptıktan sonra yeni rektör onayını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayına sunması bekleniyor.

YÖK’ün resmi internet sitesinde yayınlanan Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi için rektör adaylığı başvuru ilanında şu ifadeler yer aldı;

“1. 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 703 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile değişik 13. maddesinin (a) fıkrası ve 3 sayılı “Üst Kademe Kamu Yöneticileri ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Atama Usûllerine Dair Cumhurbaşkanlığı Kararna​​m​esi” hükümleri ve “Rektör Adayı Olmak İsteyenlerin Başvurusuna İlişkin Usul ve Esaslar” uyarınca Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesine​​ rektör ataması yapılacaktır.

2. Yukarıda zikredilen Cumhurbaşkanlığı Kararnamelerinde rektör adayları için belirlenmiş olan şartları taşıyan adaylar aşağıdaki belgelerle 16/03/2023 tarihinden 24/03/2023 Cuma günü mesai saati bitimine kadar Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına başvuruda bulunabilirler.

a) Başvuru dilekçesi

b) Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

c) Ekte sunulan formatta Rektör Adayı Bilgi Formu

d) Profesör olarak çalışmış veya çalışıyor olduğuna dair belge

e) Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinde bu​lunan; “Kamuda ve/veya sosyal güvenlik kurumlarına tabi olmak kaydıyla uluslararası kuruluşlar ile özel sektörde veya serbest olarak en az beş yıl çalışmış olmak” şartını sağladığını gösterir belge

f) Bulunduğunuz veya son görev yaptığınız Üniversite/Kurumdan alınan disiplin kaydını da gösteren hizmet döküm belgesi.

Not : Başvurular posta ile Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına yapılabileceği gibi, ” [email protected] ” adresine elektronik posta yoluyla da yapılabilir.”

FACEBOOK YORUMLAR