Reklam

MAKÜ ÇİFTÇİ OKULU'NDAN TEFENNİ'DE EĞİTİMLER

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) bünyesinde yürütülen hayvancılık projeleri kapsamında gerçekleştirilen çiftçi eğitimleri devam ediyor. ​​​​​​​

MAKÜ ÇİFTÇİ OKULU'NDAN TEFENNİ'DE EĞİTİMLER
23 Aralık 2022 - 19:41
Reklam
Reklam
Reklam
Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz, proje kapsamında eğitim alan Burdur’un Tefenni ilçesindeki çiftçilerle bir araya geldi.

Tefenni Belediyesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen eğitimlere Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Dalgar, Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Öner, Veteriner Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Çağrı Karakurum, akademisyenler ve çiftçiler katıldı.


MAKÜ tarafından yürütülen hayvancılık projeleri hakkında bilgiler veren Rektör Korkmaz, eğitimlerde başarılı olarak sertifikalarını alacak olan çiftçilere hitaben şunları söyledi: “Devletimizin resmi politikasında MAKÜ hayvancılık konusunda bölgesinde hizmet vermek üzere görevlendirildi. Bu anlamda da sahadayız. Birçok çalışmayı yürütüyoruz. Eğitimler sadece sizinle temas sağladığımız bir kısmı. Geçtiğimiz hafta Veteriner Fakültemiz çiftlikleri ve hayvan hastanesi ile bir bütün olarak Avrupa düzeyinde akredite oldu. 6 senelik bir çalışmanın sonunda akreditasyonu alabildik. Bu zorlu sürecin her aşamasını her noktasını değerlendiriyorlar ve artık siz akredite olabilirsiniz deniliyor. Bu akreditasyon fakültemizden mezun olan öğrencilerimizin Avrupa düzeyinde bir eğitim aldığı ve Avrupa düzeyinde istihdam edilebilecekleri anlamına geliyor. Derdimiz şu: hayvan varlığı ve hayvan sayısı bakımından dünyada iyi bir durumdayız. Dünya sıralamalarında Avrupa’da çok çok iyiyiz. Ama bir hayvandan elde ettiğimiz ürün ya da verimlilik bakımından sıkıntılarımız var. Bu da yetiştiricilik konusuna eğilmemiz gerektiği anlamına geliyor. Elbette işletmelerimiz büyüyecek ama büyümesinin ölçeğini beklemeden var olan işletmemizden daha iyi verim almamızın yolu bilgiden geçiyor. Veteriner hekime ihtiyacınız olmadan önceki aşamadır bu. Zaten veteriner hekime ihtiyacınız varsa yapacak bir şey kalmamıştır ve artık hastalık kapıdan girmiştir. Burada iş sıkıntıya giriyor. O yüzden bu eğitimlerin önemi çok büyük ve bizler de eğitimlere önem veriyoruz. Sizlerle bir araya geliyoruz. Katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyorum.”

Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hakan Öner ise “MAKÜ Veteriner Fakültesi olarak sizlerden gelen talepler doğrultusunda problemlerinizi çözmeye hazırız. Bu eğitime ilgi gösterdiniz. Bilgi ve becerilerinizi artırmanız konusunda sizlere destek veren hocalarımıza da çok teşekkür ediyorum. Hayvancılık şehri olan Burdur’da hayvancılık alanında pilot bir üniversitenin oluşmasında çok önemli katkılar sundular. Üniversitemizin hayvancılık alanında pilot bir üniversite olarak faaliyetini destekleyen Rektörümüze de ayrıca teşekkür ediyorum.” ifadelerinin kullandı.

Konuşmaların ardından çiftçilere bilinçli çiftçi belgesi ve yetiştiricinin el kitabı hediye edildi.

FACEBOOK YORUMLAR