header_menu_icon

Tefenni'nin Sesleri Bir Araya Geldi

Eko turizmin öncü kuruluşlarından Tefenni Villas işletme sahibi Engin Erkan’ın öncülüğünde gerçekleşen proje’ye 15 mahalli sanatçı katıldı.Proje yürütme kurulunu, Akdeniz Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Öğr. Gör. Deniz Dincel ve Müzik Öğretmeni Ahmet Ali Selçuk üstlendi.

Proje fikrini ortaya koyan Engin Erkan proje hakkında şunları söyledi: "Teke yöresi sınırları içerisinde yer alan Tefenni zengin müzik kültürü ve folklörüne sahip bir ilçe. Bu zenginliğin yeteri kadar tanıtılmadığını yeterli desteğin verilmediğinin farkındaydım. Kendimde bir sorumluluk hissederek Tefennili mahalli sanatçılarımızın içinde olduğu Tefenni türkülerinin söylendiği ve oynandığı bir klibin olmasını çok istedim. Bu konuda Deniz Dincel hocamdan destek istedim. Birlikte fikir alışverişi yaparak projenin alt yapısını oluşturduk" dedi. 

Engin Erkan, işletme içinde yer alan Müze’de, Tefenni folklörü ve kültürünün unutulmaması için bir köşe açacaklarını, yöresel müzik aletlerini sergileyeceklerini  vefat eden yöre sanatçılarının fotoğraflarını yer vereceklerini, Tefenni Türkülerinin notaları bir kitapta toplayacaklarını söyledi

Proje hakkında bilgi veren Akdeniz Üniversitesi Öğt.Gör. Deniz Dincel şunları söyledi:"Turizmci hemşehrimiz Engin Erkan bir fikri olduğunu, bu konuda benden yardım istedi. Projeyi değerlendirdiğimde bunu severek yapabileceğimizi söyledim. Konuyu birlikte çaldığım arkadaşım Müzik Öğretmeni Ahmet Ali Selçuk ile paylaştım. Hazırlıklarımızı başladık. Proje kapsamında yer alacak Tefenni türkülerini uzun ve gurbet havalarını tesbit ettik. Tefennili mahalli sanatçılarımızı ulaştık. Geçtiğimiz gün Tefenni’de projenin içinde olan arkadaşlar ile toplandık ve çekimlerimizi ve ses kayıtlarımızı gerçekleştirdik. Çekimlerimiz Tefenni’nin tarihi dokuların olduğu alanlarda ve köylerimizde devam ediyor" 

Projenin yürütmesinde yer alan Müzik Öğretmeni Ahmet Ali Selçuk  ise, "Deniz hocam böyle bir projenin olduğunu bahsedince memnuniyetle karşıladım. Benimde yıllarca istediğim bir projeydi. Bu projenin içinde olmaktan son derece memnunum. 2 hafta gibi süredir stüdya çalışmalarını aralıksız titizlikle sürdürüyorum. Projeyi destek veren Tefennili turizmci kardeşimiz Engin Erkan’ı teşekkür ederim" dedi.

Mahalli sanatçı Kadir Selçuk "Aldığımız bu daveti hiç düşünmeden kabul ederek geldim. Yöre sanatçılarımızla ilk defa toplandık. Güzel bir projenin içinde olduk.  Geniş türkü yelpazesini sahip yöremizin türkülerini arkadaşlarımızla icra ettik. Türkülerimizin unutulmaması ve gelecek kuşakları bir eser bırakmak adına bu tür projeleri önemsiyorum" dedi.
 
KATILAN MAHALLİ SANATÇILAR
Kadir Selçuk
Ramazan Eryılmaz
Ahmet Turgut
Mehmet Aslan
Tolga Selçuk
Yılmaz Kılınç
Uğur Erdoğan
Yüksel Ekinci
Mustafa Kıvanç Erbil
Ahmet Çoban
Himmet Erkan
Volkan Aşık
Zeki Ünal
Veli Serttaş
Şeref Eryılmaz

Müzik Sazları
Deniz Dincel, Kabak Kemane
Ahmet Ali Selçuk, Bağlama
Ali Bedel, kaval ve Sipsi
Burak Tortop, Ritim
Cem savaş Klavye

Yürütme Kurulu
Proje Sorumlusu: Deniz Dincel
Aranjör: Ahmet Ali Selçuk
Video prodüksiyon : İsa Mumcu
Proje Fikri ve Destek: Engin Erkan