header_menu_icon

Bucak'ta Yufka Ekmek Geleneği Sürüyor: Maske Takarak Ekmek Yapıyorlar

Burdur’un Bucak ilçesinde ramazan öncesinde bir araya gelen kadınlar, imece usulü yufka ekmeği yapıyor.Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında maskelerini takarak ekmek yapan kadınlar, sosyal mesafe kurallarını da önemsiyor.
Cami Mahallesi'nde gelenekselleşen yufka yapımı mesaisi için sabahın erken saatlerinde bir araya gelen kadınların bir kısmı hamur yoğuruyor, bir kısmı ise diğer hazırlıkları yapıyor. Her gün bir evde ya da bahçede bir araya gelen kadınlar, hummalı bir şekilde odun ateşinde ekmekleri pişiriyor.
Yufka ekmeğin yanı sıra börek ve katmer de hazırlayan kadınlar, Kovid-19 virüsü nedeniyle maske takarak ekmek pişirdiklerini ve tedbirler kapsamında aralarında mesafe olacak şekilde oturduklarını ifade ettiler. Daha önceleri ekmek yaparken ziyarete çok sayıda misafirlerinin geldiğini fakat şimdi ise misafir kabul etmediklerini söyleyen kadınlar, Kovid-19 virüsüne tedbirleri uygulandıklarını dile getirdiler.
Ev hanımı 57 yaşındaki Ümmüşen Çavdar, mahallede ramazan öncesinde tüm kadınların toplanarak hazırlıkları el birliğiyle yaptıklarını söyledi.
Ramazan hazırlıklarını yıllardır imece usulü yaptıklarını anlatan Çavdar, " Her gün bir kişinin evinde yufkalar hazırlanır. Bizde bunu sürdürmeye çalışıyoruz. Oruçlar başlamadan önce mutfaklarımızda hazırlıklarımızı tamamlarız. Ekmeğimizi kendimiz yaparız. Her zaman aile arasında veya komşularla birlikte pişiririz. Pazardan çarşıdan fazla somun ekmek almayız. Yufka ekmeğinin tüketimi bizim için daha güzel oluyor. Bu yıllardır annelerimizden gelen bir gelenek zaten. Yufka ekmek evde her zaman hazır olması lazım.Yufka ekmeğin yanı sıra börek,çörek ve katmer yapıyoruz." diye konuştu.
Çavdar, daha önceden tüm mahallelinin bu şekilde birlik ve beraberlik içinde ekmek yaptıklarını fakat Kovid-19 virüsü nedeniyle sadece 2-3 kişi toplanabildiklerini ifade ederek, " Koronavirüs olduğu için fazla dışarı çıkamıyoruz. Dışarı çıkmadığımız için evlerde ekmek yapıyoruz. Virüs dolayısıyla ondan korunmak amacıyla ekmek yaparken de maskemizi takıyoruz. Mesafemizi de koruyoruz. Seyrek oturuyoruz.Fazla kişiyle de bir arada durmuyoruz.2-3 kişiyle ekmeğimizi yapıyoruz. Dışardan başka gelenimiz olmuyor. Ailemiz içinde yapıyoruz.Kendi ekmeğimizi kendimiz yapıyoruz. Her zaman dışarı çıkamadığımız için evimizde yufka ekmek olmasını istiyoruz.”şeklinde konuştu.
ÖZEL HABER: HÜSEYİN ÇUBUK -  DOĞAN ŞAHİN
HABERİN VİDEOSU