Lütfi Doğan'ın hayatını kaybetmesinin ardından hayatı ve kariyerine ilişkin bilgiler sorgulanmaya başladı. Bir süredir Başkent Üniversite Hastanesi'nde tedavi gören Lütfi Doğan 93 yaşında vefat etti.

LÜTFİ DOĞAN KİMDİR ? Eski Diyanet İşleri Başkanı Lütfi Doğan hangi görevlerde bulundu Hayatı ve kariyeri...
Lütfi Doğan'ın ölüm haberi sonrasında kimdir, kaç yaşındaydı sorularının yanıtları aranmaya başladı.

Bir süredir Başkent Üniversite Hastanesi'nde tedavi gören Lütfi Doğan 93 yaşında hayatını kaybetti. Eski Diyanet İşleri Başkanı olan Lütfi Doğan, İslami İlimleri Araştırma ve Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı idi. Peki Lütfi Doğan kimdir?

Lütfi Doğan

LÜTFİ DOĞAN KİMDİR ?
Lütfi Doğan, 1930 yılında Gümüşhane'de dünyaya geldi. Türk ilahiyatçı ve siyasetçi, 10. Diyanet İşleri Başkanı.

Kuran okumayı babası Hacı Mehmet Fehmi Efendi'den öğrendi ve hıfzını dayısı Hafız Fevzi Efendi'den tamamladı. Arapça ve dini ilimleri Abdurrahman Efendi ve Gümüşhane eski müftüsü Ragıb Efendi'den okudu. Askerlik görevinden sonra, özel olarak dini ilimler tahsiline devam etti. Hariçten ilkokulu bitirdi ve imam-hatip olarak göreve başladı. 1954 yılında Kemah İlçe Müftülüğüne ve 1960 yılında da Erzincan il Müftülüğüne tayin edildi. Aynı yıllarda hariçten Ortaokul ve Erzincan Lisesini bitirdi. 1964-1965 öğretim yılında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesini birincilikle bitirdi. Ankara müftü yardımcılığı ve Ankara vaizliği görevlerinden sonra Diyanet İşleri Başkanlığı müfettişliği görevine atandı.

Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi iken Diyanet İşleri Başkan Yardımcılığına tayin edildi. 15 Ocak 1968 tarihinde Diyanet İşleri Başkanlığı görevine vekâleten atandı, bu görevi 25 Ağustos 1972 tarihine kadar yürüttü. Dini ve ilmi konularda muhtelif dergi ve gazetelerde 100'den fazla makalesi yayımlandı.

Cumhuriyet Senatosu Erzurum Üyeliği (14 Ekim 1973 – 12 Eylül 1980), XIX, XX ve XXI. Dönem Gümüşhane Milletvekilidir. Arapça, Farsça ve Fransızca dillerini bilmektedir. Evli ve sekiz çocuk babasıdır.

LÜTFİ DOĞAN ESERLERİ

  • Huzur ve Saadetin Esasları
  • Mutluluğun Kazanılması
  • Cihadla İlgili Ayet ve Hadisler
  • Kütüb-ü Sitte Müelliflerinin Hal Tercümeleri
  • El Hücurat Sûresinin Tercüme ve Tefsiri