Fenerbahçe Kulübü'nden yapılan açıklamaya göre, Lefter'in anısına basılan hatıra para, İstanbul Beşiktaş'ta bulunan Darphane ve Damga Matbaa Genel Müdürlüğünde tanıtıldı. Tanıtıma Hazine ve Maliye Bakanlığı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürü Abdullah Yasir Şahin, Fenerbahçe Tarih, Müze ve Arşiv Kurulu Başkanı Selman Arınç, Fenerbahçe Basketbol Müzesi Sorumlusu Haluk Hergün, Lefter Küçükandonyadis’in damadı Mehmet Balkan ve heykeltıraş Tekin Gülbasar katıldı.

Geçen yıl Para Kurulu'nun aldığı karar doğrultusunda "Türk Spor İnsanları Hatıra Parası" serisine Lefter de dahil edildi. Bu, bir futbolcu adına basılan ilk hatıra parası oldu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürü Abdullah Yasir Şahin, Lefter'in yalnızca Fenerbahçelilerin değil, tüm Türkiye'nin gururu olduğunu belirterek, "Lefter sadece Fenerbahçelilerin değil, tüm Türkiye’nin gururu. İtalya ve Fransa’da futbol oynamış bizim efsanelerimizden ve milli mirasımız. Bu yıl 'Türk Spor İnsanları Hatıra Parası' serimizde Lefter paramızı bastık. Başta Fenerbahçe camiasına, Türk spor camiasına, ülkemize taraflı tarafsız hayırlı olsun. Çünkü Lefter Küçükandonyadis bu ülkenin milli gururudur. Güzel bir para olduğunu düşünüyorum, 3 bin adet bastık ve satışa çıktı," dedi.

Bu özel hatıra parası, Lefter Küçükandonyadis'in anısını yaşatmak ve genç nesillere tanıtmak amacıyla basıldı. Fenerbahçe ve Türk spor camiası için büyük bir önem taşıyan bu para, sınırlı sayıda üretilerek koleksiyonerlere sunuldu.

Editör: Haber Merkezi