Coğrafi işaretli Antalya piyazının olmazsa olmazı olan Çandır fasulyesinin hasadı, bayram havasında gerçekleşti. Antalya'nın önemli bir değeri olan Çandır fasulyesinin yok olmasını engellemek ve ülke genelinde bilinirliğini artırarak bölge çiftçisini üretime teşvik etmek amacıyla ekilen fasulyenin hasatı üreticilerin yüzünü güldürdü.

Konyaaltı Belediyesi'nin Çandır Fasulyesi Hasadı Yapıldı2

Yarbaşçandır Mahalle Muhtarı Kemal Eke, Çandır fasulyesinin Yarbaşçandır Mahallesi'nde 200 yıldır yetiştirildiğini, fakat son yıllarda bu üretimin kaybolmaya yüz tuttuğunu belirterek, "Son zamanlarda Çandır fasulyesi kurumaya yüz tutmuştu. Ama Konyaaltı Belediye Başkanımız Semih Esen'in desteğiyle belediyenin kendi arsasında yeniden Çandır fasulyesi yetiştirilmeye başlandı. Kendisine çok teşekkür ediyoruz.

Vatandaşlarımız da bu üretimin ardından Çandır fasulyesini yeniden ekmeye başladı. Artık bölgemizde yılda 30-40 ton arasında Çandır fasulyesi hasatı yapmaktayız" dedi.

Konyaaltı Belediyesi'nin Çandır Fasulyesi Hasadı Yapıldı1

Yarbaşçandır Mahallesi sakini Ramazan Istıl da "Konyaaltı Belediyesi'nin çalışmalarıyla Çandır fasulyesi yeniden değerli hale geldi. Çandır fasulyesinin üretimi arttı. Konyaaltı Belediye Başkanımız Semih Esen'e teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen, Çandır fasulyesinin önemli bir değer olduğunu dile getirerek, "Sadece bu yörede üretilen bir tür Çandır fasulyesi. Bu üretim 200 yıllık.

Konyaaltı Belediyesi'nin Çandır Fasulyesi Hasadı Yapıldı4

Fakat son yıllarda fasulye üretimi yok olmaya yüz tutmuş. Bu kültürün yok olmasını istemedik ve bu doğrultuda harekete geçerek bölgede 5 bin metrekare alanda fasulye ekimi yaptık. Ardından gerçekleştirdiğimiz Fasulye Şenliğimiz ile de ürünün bilinirliliği arttı. Üreticimiz de bu ürünü yeniden yetiştirmek için harekete geçti.

Coğrafi işaretli Antalya piyazının da vazgeçilmezi olan Çandır fasulyemizin üretiminin artması bizleri çok sevindirdi. Çiftçilerimizin emeklerine sağlık" diye konuştu.

Konyaaltı Belediyesi'nin HayatPark'ta gerçekleştireceği Fasulye Şenliği de önümüzdeki günlerde yapılacak.

Konyaaltı Belediyesi'nin Çandır Fasulyesi Hasadı Yapıldı3