Emekli aylıklarına yapılacak zam, 2023 enflasyonuyla belli oldu ancak hükümet emekli aylıklarını artıracak çözüm arayışında. Hükümetin, düşük kök maaşlar için de düzenleme hazırlığında olduğu düşünülüyor. Peki nedir bu kök maaş?

Kök maaş, emeklilerin kazançlarına göre hesaplanan net tutarı gösteriyor ve en düşük emekli aylığına yapılan artış sonrasında getirilen zamlar olmadan emekli maaşının ham hali anlamına geliyor. Kök maaş ya da kök aylık, e-devlet üzerinden “Emekli Aylık Bilgisi” kısmında aylık tutar olarak görülebiliyor.

Hükümetin aylıkları bir tutara tamamlaması, kök maaş kavramını çalışanlar ve emekliler için daha önemli hale getirdi.

Seçimden önce en düşük emekli aylığı yükseltildi

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ocak 2023’te en düşük emekli aylığının 5 bin 500 lira olacağını duyurmuştu.

  • Erdoğan: “Memur ve emekli zammını yüzde 30’a çıkardık, en düşük emekli maaşı 5 bin 500 lira olacak”

Emekli aylığı zamları yılda iki kez, ocak ve temmuz aylarında enflasyon oranında yapılıyor ancak 14 Mayıs milletvekili ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinden birkaç hafta önce en düşük emekli aylığı 7 bin 500 liraya yükseltildi. 

En düşük aylık yükseltilse de emekliler için enflasyon farkı zammı, kök maaşlara yapılıyor. Kök maaşı 7 bin 500 liranın altında olan emekliler arasında, 2023’ün ilk altı ayı için yüzde 19,77 ölçülen enflasyon oranında zam aldığı halde maaşı hiç artmayanlar da olmuştu. 

Altı milyon emeklinin kök aylığı 7 bin 500 liranın altında

Türkiye’de yaklaşık 17 milyon emekli var ve emeklilikte yaşa takılanlarla (EYT) ilgili düzenlemenin ardından emekli sayısı artmaya devam ediyor. Neredeyse altı milyon emeklinin emekli aylıkları devlet katkısıyla 7 bin 500 liraya tamamlanıyor.  

Kaynak: medyascope.tv