Demokrasi Meydanı'nda kurulan standa vatandaşlar ilgi gösterdi.

İlçe Sağlık Müdürlüğü ekipleri, standta vatandaşlara bilgiler vererek gönüllü olan kişilerin organ ve doku bağışlarını kabul etti. Stantta gönüllü olarak organ bağışında bulunan İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği Yüksek Lisans öğrencisi Duygu Değirmeci, organ bağışının önemine dikkat çekti.

İzmir'in Aliağa İlçesinde, Organ Bağışı Farkındalığı Artırıldı (1)

İlçe Sağlık Müdürü Dr. Özkan Orhun, standın organ bağışı konusunda halkı bilinçlendirmek ve teşvik etmek amacıyla kurulduğunu ifade etti. Orhun,

"Türkiye'de yaklaşık 40 bin kişi organ nakli için beklemektedir. Her yıl ortalama 8 bin kişi de bu listeye eklenmektedir. Her yıl organ bağışı bekleyen hasta sayısı artmakta; ancak bağış yapanların sayısında aynı oranda bir artış bulunmamaktadır. Ülkemizde her yıl yaklaşık 2 bin 500 hasta organ bulunamadığı için ölmektedir." dedi.

İzmir'in Aliağa İlçesinde, Organ Bağışı Farkındalığı Artırıldı

Orhun, organ bağışının önemine vurgu yaparak,

"Organ nakli, pek çok hasta için yeniden normal bir yaşama dönmenin tek yoludur. Daha önemlisi organ nakli, pek çok hastalıkta, hayatta kalmanın da en sağlam güvencesidir. Biz ne zaman başımıza geliyor, o zaman durumu fark ediyoruz. Bunu şimdi fark edelim, organlarımızı bağışlayalım. Organlar toprak olmasın, bedende can bulsun." ifadelerini kullandı.