Erdem, istifa açıklamasında, "2024 yerel seçimlerinde aday çıkarma kapsamına tüm illerin alınması ısrarı, maalesef İstanbul ve Ankara'nın muhalefette kalmasını riske atmakta ve son dönemde Anayasa hususunda bilinçli olarak yaratılan büyük devlet krizini de göz önüne bulundurduğumuzda hukuk tanımaz AKP rejimi için yeni fırsatlar doğurmaktadır.

Bu çerçevede, İYİ Parti'ye katıldığım günden bu yana hedefi yirmi bir yıldır devam eden bu iktidarı değiştirmek olan, ülkemizde yeniden demokrasi ve hukuk devletinin sağlanmasını amaçlayan bir siyasetçi, bir hoca ve bir hukukçu olarak mevcut kazanımların riske atılmasını kabul etmem mümkün değildir" dedi.

Erdem, açıklamasında ayrıca, "İfade etmek isterim ki bütün olanlara rağmen dürüstlüğün, şeffaflığın, vatan ve millet sevgisinin hala siyasette geçer akçe olduğuna ve olması gerektiğine inancımı sürdürmekteyim" ifadelerini kullandı.

Erdem'in istifası, İYİ Parti'de yerel seçimler konusundaki tartışmaları daha da alevlendirdi. Erdem'den önce de Merkez Bankası eski Başkanı Durmuş Yılmaz, partiden istifa ettiğini açıklamıştı.

Erdem'in istifası, İYİ Parti'nin yerel seçim stratejisini de yeniden gözden geçirmesine neden olabilir.