İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) verilerine göre, barajların doluluk oranı yüzde 58.91 olarak ölçüldü. Aynı zamanda kuruma noktasına gelmiş olan Büyükçekmece Gölü'nde ise su seviyeleri arttı.

İstanbul'da kurak geçen yaz ve sonbahar aylarının ardından, Kasım ayında başlayan yağmurların etkisiyle dolmaya başlayan baraj göllerindeki su seviyesi hızla yükselmeye devam ediyor. İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) tarafından yapılan ölçümlere göre, bugün itibariyle baraj doluluk oranları yüzde 58.91'e ulaştı. Bu, geçtiğimiz aylarda yüzde 16'ya kadar gerileyen doluluk oranlarının önemli bir toparlanma gösterdiğini gösteriyor.

İSKİ'nin istatistiklerine göre, bir yıl önce aynı tarihte baraj doluluk oranı ortalama yüzde 30.82 olarak ölçülmüştü.

Büyükçekmece Barajı, İstanbul'a su sağlayan önemli barajlardan biri olup, bu artıştan olumlu yönde etkilendi. Ekim ayında doluluk oranının yüzde 3.86'ya kadar gerilediği ve adeta kuruyan baraj gölü havzasının çöle döndüğü bir dönem yaşanmıştı. Ancak yağışlarla birlikte hızla dolmaya başlayan baraj gölündeki doluluk oranı bugün itibariyle yüzde 51.08 olarak ölçüldü.

Kaynak: ÖMER ÖZDOĞAN