Reklam

İşsizlik maaşlarına yüzde 30 zam yapıldı!

Asgari ücrete yapılan yüzde 30 oranındaki zam işsizlik maaşında da artışı getirdi. 1 Temmuz’dan itibaren geçerli olan yeni asgari ücretle en düşük işsizlik maaşı 2,500 TL üzerine çıktı.

İşsizlik maaşlarına yüzde 30 zam yapıldı!
27 Temmuz 2022 - 16:26
Reklam
Reklam
Reklam
Asgari ücrete gelen zamla birçok kalemde yeni hesaplamalarla birlikte artışlar netleşiyor. 1 Temmuz itibarıyla açıklanan yeni asgari ücret ile işsizlik ödeneğine de önemli bir artış geldi.

En düşük işsizlik maaşı 2500 TL'yi geçti
Temmuz ayından itibaren işsizlik maaşı alanların ödenekleri de yeni asgari ücrete bağlı olarak zamlı ödenecek.

1 Temmuz-31 Aralık döneminde verilecek işsizlik ödenekleri, bu dönemde geçerli olan brüt 6 bin 471 TL üzerinden hesaplanacak. Buna göre asgari ücret üzerinden çalışmış olanlara bu dönemde aylık bin 981,41 TL yerine 2 bin 568 TL ödenecek. Yüksek ücretle çalışmış olup işsiz kalanlar için ise işsizlik maaşının tavanı aylık 3 bin 972,82 TL’den 5 bin 137,51 TL’ye yükseltildi.

İŞSİZLİK ÖDENEĞİ YÖNETMELİĞİ
En düşük işsizlik maaşı 2500 TL'yi geçti
Bir iş yerinde çalışırken; çalışma istek, yetenek, sağlık ve yeterliliğinde olmasına rağmen, herhangi bir kasıt ve kusuru olmaksızın işini kaybeden sigortalılara belirli şartlarla halk arasında ‘işsizlik maaşı’ olarak verilen ödenek veriliyor. Günlük işsizlik ödeneği, sigortalının son 4 aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının yüzde 40’ı olarak hesaplanıyor. Bu şekilde hesaplanan işsizlik ödeneği miktarı, aylık asgari ücret brüt tutarının yüzde 80’ini geçmiyor.

FACEBOOK YORUMLAR