Mesud Pezeşkiyan, cuma günü gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda Said Celili'yi geride bırakarak İran'ın yeni Cumhurbaşkanı oldu. Pezeşkiyan, seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından Türk kökenli olduğunu vurgulayarak, "Evde çocuklarımla Farsça yerine Türkçe konuşuyorum. Annem ve babam da Türk. Türklüğümle gurur duyuyorum" ifadelerini kullandı.

Pezeskiyan Ymz8 Cover

Kişisel Hayatı ve Eğitimi

Mesud Pezeşkiyan, 29 Eylül 1954'te İran'ın Batı Azerbaycan eyaletine bağlı Mahabad şehrinde dünyaya geldi. Türk kökenli bir aileden gelmektedir ve Türkçe konuşabilmektedir. Tebriz Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun olan Pezeşkiyan, "Doktorlar" anlamına gelen bir soy isme sahiptir.

Meslek Hayatı ve Siyasi Kariyeri

Kalp cerrahı olarak uzun yıllar hizmet veren Pezeşkiyan, İran-Irak Savaşı sırasında tabip olarak görev yapmıştır. Daha sonra Tebriz Üniversitesi'nde rektörlük görevinde bulunmuş ve sağlık bakanı olarak da görev yapmıştır. Politik kariyerine, 1997 yılında Tebriz milletvekili olarak adım atmış ve reformist siyasi çizgisiyle bilinmektedir.

V Xkc U B Okq Ea T8Yhfr P84P Q

Cumhurbaşkanlığı Seçimi ve Politik Görüşleri

Pezeşkiyan, 2023 yılında düzenlenen cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, halkın büyük çoğunluğunun desteğini alarak İran'ın 9. Cumhurbaşkanı seçilmiştir. Batı ile iyi ilişkiler kurulması gerektiğini savunan bir politika izlemekte ve İran'ın uluslararası alanda daha aktif bir rol almasını hedeflemektedir.

809104 Image1

Toplumsal ve Kültürel Etkileri

Pezeşkiyan'ın hayatında trajik bir olay da bulunmaktadır; 1994 yılında bir trafik kazasında eşini ve oğlunu kaybetmiş, bu olay onun ülke genelinde tanınmasına ve saygı görmesine yol açmıştır. Ayrıca İran'daki Türkleri temsil etmesi ve reformist politikalarıyla da dikkat çekmektedir.

Thumbs B C E22F874448E8E7B035F9Cdbc90F3Bf13

Gelecek Hedefleri ve Vizyonu

Cumhurbaşkanı olarak Pezeşkiyan, İran ekonomisini güçlendirmeyi ve toplumsal refahı artırmayı hedeflemektedir. Ayrıca ülkenin dış politikasını pragmatik bir zeminde şekillendirerek, uluslararası ilişkilerde İran'ın etkinliğini artırmayı planlamaktadır.

Editör: Haber Merkezi