Burdur Valisi Sayın Ali Arslantaş, İlköğretim Haftası münasebetiyle Kışla İlkokulu'nda düzenlenen programa katıldı.
Okul bahçesinde düzenlenen 2022-2023 eğitim öğretim yılının açılış programında saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması sonrası protokol konuşmaları gerçekleşti. İl Milli Eğitim Müdürü Nesrin Kakırman, Burdur Milletvekilleri Sayın Mehmet Göker, Sayın Bayram Özçelik ve Vali Ali Arslantaş’ın konuşması ile devam eden programda öğrenciler tarafından şiirler okundu ve dans gösterileri sunuldu. Okul Öncesine ve 1. Sınıfa başlayan öğrencilere, üst sınıf öğrencileri tarafından hoş geldiniz denilerek çiçek sunumu yapıldı.
Programın devamında Vali Arslantaş ve beraberindeki protokol üyeleri okul binasında yer alan Geri Dönüşüm Kütüphanesi ve Etnografik Sergi Salonunu gezdi. Vali Arslantaş daha sonra 1. sınıfları gezerek 2022-2023 eğitim öğretim döneminin hayırlı olmasını dileyerek, öğrencilerle bir süre sohbet etti.
Vali Arslantaş programın son bölümünde içerisinde eski para koleksiyonu olan Nimüzmatik ve Sahaflık Sergi Salonunu gezdi.

Vali Arslantaş programda yaptığı konuşmada; "2022-2023 eğitim öğretim yılının, eğitim sürecinin paydaşları olan öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz, velilerimiz ve devletimiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.
Sevgili öğrenciler, Hayatın her alanında elde edilen muvaffakiyetler üzerinde bir parça akıl yürütürseniz, parlak bir zekâ, açık bir talih yahut şanslı tesadüflerle elde edilen başarıların saman alevi misali anlık parıltıların ardından sönmeye teşne olduğunu idrak edersiniz. Kalıcı izler bırakan başarıların temelinde azim, disiplin, özveri ve fedakarlıkla bezeli zorlu mücadele süreçleri vardır. Peygamber Efendimizin “Allah katında amellerin en makbulü az da olsa devam üzere yapılandır.” hadisini de zannederim bu bağlamda yorumlamak gerekmektedir. Çağdaşlarımız arasından sıyrılarak mümtaz bir irtifaya erişmenin tek sırrı hasbi gayret göstermektir.
Sevgili yavrularım. Uzun bir tatili geride bıraktık. Yeni bir sayfa açmanın vaktidir. Kendinize, milletinize, aydınlık geleceğimize inanın. Aklınızdan geçen ne varsa yapabileceğinize inanın. Çok okuyun. Öğrenin. Düşünün. Sorgulayın. İstidatlarınızı irdeleyip, yeteneğiniz olan alanları keşfedin. Hedefler koyun ve koyduğunuz hedeflere ulaşmak için çok çalışın. Öğrendiklerinizi olumlu tutum ve davranışlar haline getirin. Geleceğimiz sizindir, umudumuz sizlersiniz.
Kıymetli hocalarım. Ne zaman gözlerinde masumiyet ve cevvalliğin meczi parlayan yavrularımızı görsem, aklıma Michelangelo’nun “Mermere sıkışmış bir melek gördüm ve onu özgürlüğüne kavuşturuncaya dek işledim” sözü gelir. Benim nazarımda her biriniz talebelerinin ruhunu en ince detayına kadar şekillendiren mahir heykeltıraşlarsınız. Mesleğinizin diğer mesleklerden farkı salt geçim kapısı olmanın ötesinde halk ve hak katında muteber bir merhalede yer almasıdır. Öğrencilerimiz yalnız anne babalarının değil milletimizin sizlere emanetidir. Bilginiz, tecrübeniz ve şefkatinizle onlara yol göstereceğinizden eminim. İnsan yetiştirmek kuyumcu titizliğinde emek, Eyyübî sabır ve sonsuz merhamet isteyen dünyanın en meşakkatli süreci. Bu süreçte, çocuklarımızın akademik gelişimlerinin yanında kişilik gelişimlerini yakından takip etmek, sosyal, duygusal ve davranışsal ilerlemelerine ivme kazandırarak iyi bir insan olmalarını sağlamak hususunda en büyük vazife sizlere düşmektedir.
Her biriniz bu milletin hakkı ödenmez göz aydınlığısınız. Özgürlükçü, çoğulcu, adil geleceğimizin teminatısınız. Geleceğin toplumunu erdem üzerine inşa edeceğinize itimadımız tamdır. Değerli veliler. Evlatlarınızın istikbali için yaptığınız fedakarlıkların, harcadığınız emeğin, döktüğünüz alın terinin manasını karşılayacak sözcük lügatte mevcut değil. Rabbim emeklerinizi BOŞA ÇIKARMASIN.
Âdemoğlu yaşadığı müddetçe sorunlar yaşanması mukadderdir. Bununla birlikte hiçbir problem yoktur ki doğru iletişim, empati ve bir parça anlayışla çözülmesin. Atalarımız “Değirmen iki taştan muhabbet iki baştan” demişler. Öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin ve velilerimizin eğitim öğretim sürecinde karşılaşılması muhtemel sıkıntılarda aklı selimle hareket etmesi meselelerin kahve içme rahatlığında çözülmesiyle neticelenecektir.
Elbette sistemin işleyişini kasıt yahut olası kasıtla bozmaya çalışanlar olabileceğinin bilincindeyiz. Bu noktada kem misal misal değildir fehvasıca motivasyonumuzu sürekli yüksek tutmaya gayret etmenizi, kim tarafından yapılırsa yapılsın her türlü hak ihlaline karşı devletimizin gerekeni hukuk kurallarına riayet ederek yapmaktan bir lahza geri durmayacağının bilincinde olmanızı istirhan ediyorum.
Muasır medeniyetler seviyesinde bulunma idealinin yolu teknolojinin tüm imkanlarıyla donatılmış sınıflarda, donanımlı eğiticiler elinde işlenmiş kaliteli bireylerin yetiştirilmesinden geçmektedir. Eğitim kalitemizi arttırmak adına devletimiz biteviye yatırımlar yapmakta, insana yapılan yatırımın geleceğe yapılan en iyi yatırım olduğunun bilinciyle hareket etmektedir. “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” diyen Şeyh Edebali’nin sözü havsalamızın en nadide yerinde kaimdir. Attığımız her adım bu hedefe ulaşmak içindir.
Nice güzelliklere ve başarılara namzet yeni eğitim öğretim yılınızı bir kez daha kutluyor, hepinizi en içten duygularımla selamlıyorum. Allah yar ve yardımcınız olsun” dedi.
Programa başta Vali Ali Arslantaş olmak üzere Milletvekili Sayın Bayram Özçelik, Milletvekili Sayın Mehmet Göker, Garnizon Komutanı P. Kom. Alb. Sayın Yavuz Çankaya, Belediye Başkanı Sayın Ali Orkun Ercengiz, MAKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Dalgar, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Mustafa Güder, İl Emniyet Müdürü Ümit Bitirik, İl Genel Meclisi Başkanı Murat Akbıyık, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Asım Ertilav, siyasi parti il başkanları, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.