Türkiye'de sigara ile mücadele kapsamında önemli adımlar atılıyor. Son olarak, sigara izmaritleri ile ilgili çalışmalar belli oldu ve yeni dönemde bu konu hakkında TBMM'de mesai harcanacak.

Dünya genelinde de sigara ile mücadele çalışmaları devam ediyor. Sigara ve diğer tütün mamulleri, kanser hastalığının başlıca nedenleri arasında yer alıyor. Bu nedenle, birçok ülke halk sağlığını korumak için sigaraya karşı çeşitli önlemler alıyor.

Meclis'te Yeni Sigara Yasası Görüşülecek

Türkiye gazetesinin haberine göre; halk sağlığını korumakla yükümlü kurum ve kuruluşlar arasında yapılacak görüşmeler neticesinde belirlenecek bir tarihin esas alınması ve bu tarihten sonra doğan nesillere sigara satışının yasaklanması önerilecek.

Sigara Satışına Yaş Sınırı Geliyor

Meclisin gündemi gelecek olan yasal değişikliğin yapılması hâlinde, 18 yaş altına sigara satışından daha etkili bir yönteme geçilecek.

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan düzenlemeler kapsamında 'izmarit vergisi' gündeme gelecek. Buna göre tütün şirketleri, sigara izmaritlerini temizlemek için çöp veya kirletme bedeli adı altında 'izmarit vergisi' ödeyecek.

Kaynak: Milli Gazete