Reklam

HACILAR BÜYÜK HÖYÜK'TE ÇEVRE DÜZENLEMESİ YAPILACAK

HACILAR BÜYÜK HÖYÜK'TE ÇEVRE DÜZENLEMESİ YAPILACAK
21 Eylül 2022 - 20:52
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Burdur merkez Hacılar Köyü’nde bulunan Hacılar Büyük Höyük’te Çevre Düzenleme Projesi hayata geçirilecek.

Kazı başkanı İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü ve Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Gülsün Umurtak, Hacılar Büyük Höyük’te kazılara 2011 yılında başladıklarını belirterek,” Burada İlk Tunç Çağı dediğimiz M.Ö. 3’üncü bin yılı kapsayan dönemin ilk aşamalarına ait, M.Ö. 3100 dolaylarında kurulmuş bir yerleşmeyi kazıyoruz Sur sistemini Kazamat olarak adlandırılan, aşağı yukarı kenarları 5-6 metre uzunlukta olan odalar zinciri oluşturuyor. Bunlar oval bir kent formunu oluşturmak için, önceden tasarlanarak, testere dişi şeklindeki çıkıntılarla çok büyük bir ustalıkla yerleştirilmiştir. Sayıları 50’yi bulan bu mekanların her birinin aynı zamanda ev olarak kullanıldığını düşünüyoruz. M.Ö.3’üncü bin yıl başlarında duvarları 1,5 metre kalınlıkta, dış çizgide 2 metre yüksekliğinde taş temelleri olan bir sistemin ancak çok büyük bir zenginliği korumak için yapıldığı düşünülmelidir. Surlarla çevrili orta kesimde büyük depolama yapıları yer almaktadır. Gelecek yıllarda bu merkezi kesimde tapınak, saray gibi kamusal yapıların ortaya çıkacağını düşünmek çok yanlış olmayacaktır.” dedi.

Kente giriş için Batı ve Güney kapılarının ortaya çıktığını belirten Umurtak; “Her ikisi de bir araba girişine veya atlı girişine uygun değil. Öyle ki 15 metre uzunluğunda ve 4,5 metre kadar genişliği olan iki kapı gerçekten çok etkileyici. Özellikle Güney Kapının iki yanında dizilmiş olan mekanlar yani kazamatların konut olarak kullanılmadığı, çünkü çok kalın duvarlı ve çok büyük mekanların özel bir amaca hizmet etmiş olduğu akla gelmektedir. Bu yerleşmede 5 ayrı tip çanak çömlek grubu vardır, bunlar günlük hayatta her türlü ihtiyacı karşılayacak niteliktedir. Bir Ana Tanrıçanın stilize edilmiş tasvirleri, metal eserler, çok özel bir mühür topluluğu ve sayı tabletleri de var. Mühürlerin yazı öncesi bir dönemde kullanım amacı elbette tartışılabilir ancak bulla denilen kil topaklar üzerine basıldığını görüyoruz. 11 yılda elde edilen veriler, Hacılar Büyük Höyük’ün yöresel bir krallığın merkezi olabileceğini göstermektedir.” diye konuştu.

“Çevre Düzenlemesi Projesi”

Umurtak; “Kazıda 12’inci yıldayız. Kuzeyden Güneye 350 metrelik bir alanı ve merkezde de 60 metre uzunluğunda bir kesimi kazdık. Yakında bir çevre düzenleme projesini hayata geçireceğiz. Kazı alanı, o zaman daha çok gezilebilir, ziyaret edilebilir bir duruma gelecek” ifadelerini kullandı.

Umurtak, Ekim ayı ortalarına kadar devam edecek kazılara Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Türk Tarih Kurumu, İstanbul Üniversitesi ve Burdur Belediye Başkanlığı tarafından çeşitli şekillerde destek verildiğini söyledi.

 

FACEBOOK YORUMLAR