header_menu_icon

Burdur'da KDV Denetimleri Başladı

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın temel gıda maddelerinde KDV’nin yüzde 8’den yüzde 1’e indirildiği yönündeki açıklamasının ardından mevzuat düzenlemesi de 14 Şubat 2022 tarihi itibariyle Resmi Gazete’de yayımlandı.

Bu kapsamda Ticaret İl Müdürlüğü tarafından aralıksız devam eden haksız fiyat ve fiyat etiketi denetimlerinin yanı sıra KDV denetimleri yapılmaya başlandı. 11-12-13 Şubat 2022 tarihinde geçerli olan fiyatlar esas alınarak KDV indirimi uygulamasının yürürlüğe girdiği 14 Şubat 2022 tarihi ve sonrası için geçerli fiyatların karşılaştırılması suretiyle denetimler yapılmaya başlandı.

14.02.2022 tarihinde Ticaret İl Müdürlüğü ekipleri tarafından yerel marketler, temel gıda satışı yapan işyerleri ve zincir marketlerden oluşan 29 işyeri ve 165 ürün denetimi yapıldı.

Bugün ise Ticaret İl Müdürlüğü ekipleri Salı Pazarında bulunan 84 satıcı ve 358 ürün denetimi, 16 firmada 108 adet temel gıda denetimi yaptı.

Ticaret İl Müdürü Aylin Sacide Çağlar konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Yasal düzenlemeler ve güncellemeler titizlikle takip edilerek, İlimizde herhangi bir aksaklığa sebebiyet vermemek için denetim çalışmalarımız devam etmektedir” dedi.