Gazipaşa İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, önemli örtü altı ve tropikal meyve üretim merkezlerinden biri olan Gazipaşa’da faaliyet gösteren fidan satış noktaları ve fide üretim merkezlerinde denetim gerçekleştirdi.

Bitki sağlığı ile ilgili konularda arazilerde periyodik kontrollerine devam eden ekipler, fide üretim merkezi ile fidan satış noktalarında firmaların gerekli belgelerinin olup olmadığını kontrol etti. “Bitki Pasaportu Sistemi ve Operatörlerin Kayıt Altına Alınması Hakkında Yönetmelik” çerçevesinde yapılan denetimlerde fidanlardan numune alan görevliler, ayrıca fidanların hastalık taşıyıp taşımadığı konusunda da incelemelerde bulundu.

A W222603 02

“Fide Ve Fidanların Menşeini Bilmek Gerekir”
Yapılan kontroller ile satışı yapılmakta olan fidanlara ait sertifika ve bitki pasaportları kontrol edilerek çiftçilerin satın alacakları fidanlarda güven, verim ve kalitenin artırılmasını amaçladıklarını ifade eden Gazipaşa İlçe Tarım ve Orman Müdürü Nazan Durak Özçelik, şöyle devam etti:


"Ekiplerimiz, bitki sağlığı ile ilgili konularda arazide periyodik kontrollerine devam ediyor. Fide ya da fidan almak isteyen üreticiler Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan izin almış fidan üretici belgesine sahip kişilerden fidanlarını temin etmesi gerekiyor. Dolayısıyla üreticilerimizin bahçesinde kullanılacakları fidanın menşeini bilmesi gerekmektedir. Bu yüzden sertifikalı fidan kullanımı büyük önem taşıyor. Denetimlerimiz sayesinde ise zararlı organizma taşıyıcısı olabilecek bitki, bitkisel ürün ve diğer maddeler ile bunları üreten, ticaretini yapan ve depolayanlar merkezleri kayıt altına alıyoruz. Kayıt altına alınan bu materyallerin daha sonra hareketlerini izliyoruz ve herhangi bir zararlı organizmaya rastlanması durumunda ise kaynağını tespit edip, gerekli tedbirlerin zamanında alınmasını sağlıyoruz.”

Kaynak: İHA