Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te düzenlenen Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) Liderler Zirvesi'nin ardından önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, asgari ücret ve emekli maaşı artışıyla ilgili olarak da bilgi verdi.

Erdoğan, küresel gündemi meşgul eden enflasyon sorunuyla mücadele konusundaki kararlılıklarını vurgulayarak, enflasyonun belini kırdıklarını ve etkilerini önümüzdeki süreçte ortadan kaldıracaklarını belirtti.

Emekli maaşlarına yüzde 50'nin üzerinde zam bekleniyor

"Enflasyon sorunu ile mücadelede kararlıyız"

"Küresel gündemi de meşgul eden enflasyon sorunu ile mücadelede kararlıyız. Enflasyonun belini kırdık, etkilerini de önümüzdeki süreçte sileceğiz. Biz hep çalışanlarımızı ve emeklilerimizi enflasyona ezdirmeyeceğiz dedik ve hamdolsun sözümüzü tuttuk.

Asgari ücrete cumhuriyet tarihinde yapılmamış oranda zam yaptık. Emeklilerimizin maaşlarını artırdık ve onları daha da rahatlatacak çözümleri geliştirdik ve çok yakında uygulayacağız."

"En makul çözümü bulacağımıza inanıyorum"

"Biliyorsunuz emeklilerimizi kısa vadede rahatlatacak 5 bin liralık ikramiye ödemelerini de bu ay içerisinde yapmayı planladık. Aldığımız tedbirlerle yapacağımız ödemelerle emekli ve çalışanlarımızın yanında durduk, bundan sonra da durmaya devam edeceğiz.

Asgari ücret konusunun kendi takvimi var biliyorsunuz. İşçilerimizi ara zamla rahatlatmıştık, şimdi de işçi ve işveren kesimini bir araya getirip en makul çözümü bulacağımıza inanıyorum."

Editör: Evrim Tuna Şahin