6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta yaşanan ve on binlerce insanın hayatını kaybettiği depreme 25 yaşındaki fabrika işçisi Adnan Alperen Yaşar da annesi Mevlane ve babası İsa ile birlikte merkez Dulkadiroğlu ilçesinde bulunan Emek apartmanının 3. katında yakalandı. Gencin anne ve babası depremde hayatını kaybederken, kendisi 116 saat sonra enkazdan her 2 bacağı da kesilerek kurtarıldı.

Ailesini kaybetti, yaşama tutundu
İlk olarak Kahramanmaraş’ta tedavi edilen Alperen, ardından Sivas’a sevk edildi ve burada Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde ameliyat oldu. Tekrardan Kahramanmaraş’a dönen genç, burada devletin imkanlarıyla oluşturulan bir bakım merkezinde kalmaya başladı.

Adnan Alperen Yaşar

10 ay sonra protez bacaklarına kavuştu
Depremin üstünden 10 ay geçtikten sonra Adnan Alperen Yaşar, Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde protez bacaklarına kavuştu ve 10 ay sonra ilk kez adım attı. Alperen’in mutluluğu ise gözlerinden okundu.

"Tek bir hayalim var o da yürümek"
İhlas Haber Ajansı’na konuşan Adnan Alperen Yaşar, protez bacaklarıyla tekrardan yaşama tutunmak istediğini söyledi. Yaşar, “116’ncı saatte Sakarya ekibi beni enkazdan kurtardı. Ben kurtarıldığımda bilincimi kaybetmiştim. Adana’da bugün protezi teslim aldım. Tekrardan yürüyebilmek, kendi işini halledebilmek güzel bir duygu. Protezlerden sonra tek bir hayalim var o da yürümek” ifadelerini kullandı

Adnan Alperen Yaşar (1)

“İhtiyacı olan hastalar başvurmalı”
Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde görevli Dr. Emine Çetin, “Protez ihtiyacı olan hastalara rapor çıkartıyoruz ve protezlerini teslim ediyoruz. Hastanın topluma kazanması için çalışmalarımız sürüyor. Bugün 16. başvurumuzu kabul ettik. Çevre illerden de müracaat ile hasta kabul ediyoruz. İhtiyacı olan hastaların başvurmasını öneriyoruz” dedi.