Milyonlarca çalışan emekliyi sevindirecek haber geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla çalışan emeklilere de 5 bin TL ikramiye ödenecek. AK Parti tarafından meclise sunulan son torba yasa içerisinde emeklilere ek ödeme müjdesi geldi.

4A 4B 4C emeklilerine yönelik olarak yapılan açıklamada hatırlanacağı üzere Cumhurbaşkanı Erdoğan 5 bin TL ikramiye ödemesi yapılacağını duyurmuştu. Ancak söz konusu ödeme çalışmayan emeklilere verilmişti. Yoğun tepki oluşması üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan bir kere daha devreye girmiş ve 5 bin liralık ikramiyenin çalışan emeklilere de ödemesi talimatı vermişti.

ÇALIŞAN EMEKLİYE 5 BİN TL İKRAMİYE NE ZAMAN ÖDENECEK, 5000 LİRA İKRAMİYE HANGİ TARİHTE YATACAK?

Bir yandan emekli ikramiyesi düzenlemesi için Meclis süreci devam ederken bir yandan da Bakan Işıkhan'ın SGK'ya verdiği talimatla hummalı çalışma tamamlandı. Düzenleme Meclis'ten geçip Resmi Gazete'de yayımlanır yayımlanmaz SGK harekete geçecek. Meclis çalışma takvimi dikkate alındığında çalışan emekliye ikramiye düzenlemesi 2023 yılı içerisinde yasalaşacak. Torba yasanın 26-27 Aralık tarihinde yasalaşması bekleniyor. Gerekli hazırlıklar yapılıyor.

Torba yasanın 27 Aralık Çarşamba gününe kadar meclisten geçmesi sağlanacak. Ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından 4.7 milyon çalışan emekliye artı bir başvuru yapmalarına gerek kalmaksızın 5 bin TL ikramiye yatırılacak.

Emekliye ikramiye bu kapsamda önümüzdeki Cuma gününe kadar hesaplara yatırılacak. 4 milyondan fazla emekli yıl sona ermeden ve 2024 yılına girmeden ek ödemelerini hesaplarına almış olacak.

Kaynak: İREM TEKİN