Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) bugün yaptığı açıklamada, 2023'ten itibaren yüksek sıcaklıklardan sorumlu El Nino iklim düzeninin şu sıralar etkisini biraz kaybederek zayıfladığını, ancak gelecek aylarda küresel iklimi etkilemeye devam edeceğini ve sera gazlarının neden olduğu sıcaklıkları artıracağını belirtti.

WMO, açıklamasında "Mart ve Mayıs ayları arasında neredeyse tüm kara alanlarında normallerin üzerinde sıcaklıkların beklendiğini" belirterek uyarıda bulundu.

WMO Genel Sekreteri Celeste Saulo konuyla ilgili olarak "Haziran 2023'ten bu yana her ay yeni bir aylık sıcaklık rekoru kırıldı ve 2023, şimdiye kadar kaydedilen en sıcak yıl oldu. El Nino bu rekor sıcaklıklara katkıda bulundu, ancak ısıyı hapseden sera gazları tartışmasız ana suçludur" dedi.

El Nino hava olayı nedir?

El Nino, ortalama olarak her 2 ila 7 yılda bir meydana gelir ve genellikle 9 ila 12 ay sürer. Orta ve doğu tropik Pasifik Okyanusu'ndaki okyanus yüzeyinin ısınmasıyla ilişkilidir ve dünyanın farklı yerlerindeki hava ve fırtına düzenlerini etkiler. Ancak bu, iklim değişikliğinin bir sonucu olarak artan sera gazlarıyla birlikte daha karmaşık bir hal alır.

Kaynak: Haber Merkezi