header_menu_icon

MAKÜ’nün Bir Projesi Daha TÜBİTAK Tarafından Desteklenmeye Değer Görüldü

MAKÜ’nün Bir Projesi Daha TÜBİTAK Tarafından Desteklenmeye Değer Görüldü
Yürüttüğü projeler ile adından sıkça söz ettiren Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Kovid-19 küresel salgını sürecinde de çalışmalarına devam ediyor.
Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) MAKÜ’lü bilim insanları tarafından hazırlanan bir projeyi daha desteklenmeye değer buldu.
Proje yürütücülüğünü MAKÜ Veteriner Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Yasin Demirarslan’ın yaptığı ve “TÜBİTAK 1002-Hızlı Destek Programı” kapsamında hazırlanan “Bal, Etil Alkol, Sıvı Parafin, Distile Su ve Sitrik Asitten Oluşan Solüsyonun Kadavra Koruyucu Özelliğinin İncelenmesi” başlıklı proje TÜBİTAK tarafından kabul edildi.
Projenin araştırmacıları arasında Prof. Dr. Özcan Özgel, Prof. Dr. Hakan Öner, Doç. Dr. İftar Gürbüz, Doç. Dr. Mehmet Özbek, Dr. Öğr. Üyesi Özlem Şahan Yapıcıer, Öğr. Gör. Harun Karaca yer alıyor.
Proje yürütücüsü Doç. Dr. Yasin Demirarslan proje hakkında açıklamalarda bulundu. Doç. Dr. Demirarslan yaptığı açıklamada; “Sağlık alanında eğitim için kadavra kullanımı vazgeçilmez niteliktedir. Kadavraların hazırlanmasında farklı solüsyonlar kullanılır. Bu solüsyonlardan en yaygın kullanılanı formaldehittir. Formaldehit, zararlı özellikleri bilinen ve bu özellikleri nedeniyle kadavra korumada çoğu ülkede kullanılmaması tavsiye edilen bir kimyasaldır. Projede bal, etil alkol, sıvı parafin, sitrik asit ve distile su karışımından oluşan solüsyonun kadavra koruyucu özelliklerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu çalışma sayesinde tam kadavra denemeleri gerçekleştirilecek solüsyonların etkinliği formaldehitle kıyaslanacaktır.” dedi.
MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, projelerin kabul edilmesi nedeniyle Doç. Dr. Yasin Demirarslan ve proje ekiplerini kutladı. Rektör Korkmaz, MAKÜ yönetiminin projelere desteğinin devam edeceğini söyledi.