CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, Türkiye'nin önemli canlı hayvan pazarlarından biri olan Şarkışla Canlı Hayvan Pazarı'nın şap hastalığı nedeniyle karantinaya alınmasının ardından, hastalığın kaynağının ithal hayvanlar olabileceği yönündeki iddiaları Meclis gündemine taşıdı.

Karasu, hastalığın bölgedeki hayvancılıkla uğraşan üreticileri endişelendirdiğini ve mağdur ettiğini vurgulayarak, "Şap nedeniyle hayvan alım satımının durdurulması, süt ve et üreticileri ile besicilerin ekonomik kayıplar yaşamasına neden olmaktadır. Zor durumda bulunan üreticilere destek olunacak mıdır” diye soru yöneltti

Vekil Karasu, hayvan ithalatının kabusa dönüştüğünün altını çizerek üreticiye desteğin gerektiğini dile getirirken, “Geçtiğimiz kurban bayramı öncesinde görülen hastalık, yeterli tedbirler alınmadığı için yine görülmüştür. Avrupa’da neredeyse yok sayılacak kadar az görülen bu hastalığın Türkiye’de sık görülmesi zaten zor durumda olan besi üreticilerini güç bir durumda bırakmaktadır. Hastalığın, yeterli aşı yapılmadığı ve ithal hayvanlardan kaynaklandığı iddialarının da araştırılması gerekiyor. Hayvan ev et ithalatı da besicilerimizin kabusu olmuştur ve bu yolla gelen bütün hayvanlar hassasiyetle incelenmelidir. Ayrıca, özellikle ithal hayvanların kesin dönemlerinin yaklaşmasıyla birlikte bu hastalığın ortaya çıkması arasında bir bağlantı var mıdır? Şap nedeniyle pazarın kapatılması ve hayvan alım satımının durdurulması, süt ve et üreticileriyle geçimini hayvancılıktan sağlayan vatandaşlarımızın ekonomik kayıplar yaşamasına neden olmaktadır. Zor durumda bulunan üreticilere mutlaka destek olunmalıdır" dedi.

Vekil Karasu Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı'ya verdiği önergede şu soruları sordu:

  •  "Son hastalığın görülmesinin gerekçesi nedir? Hastalığın, yeterli aşı yapılmadığı veya ithal hayvanlardan kaynaklandığı iddiaları doğru mudur? Doğru ise bu konuda alınan önlemler nelerdir?
  • Sivas’ta son bir yıl içinde kent özelinde ithal edilen büyükbaş hayvan varlığı sayısı nedir? İthal hayvanların kesin dönemlerinin yaklaşmasıyla birlikte bu hastalığın ortaya çıkması anda bir bağlantı var mıdır?
  • Sivas özel olarak gösterilmek üzere hastalığın daha fazla yayılmaması için almış olduğunuz tedbirler nelerdir?
  • Süt ve et üreticileri ile besicilerin şap hastalığından kaynaklanan mağduriyetlerini gidermek için bir çalışma yapılmış mıdır? Üreticilerin zararlarının tazmin edilmesi için yapılacak çalışmalar nelerdir?
  • Önergenin yanıtlandığı tarih itibariyle, ülkemizin diğer bölgelerinde de görülen şap hastalığı ile ilgili Bakanlığınızın aldığı önlemler nelerdir? Hayvan pazarlarını kapatma ve karantinaya alma haricinde ne tür önlemler alınmıştır?
  • Şap hastalığı nedeniyle et ve süt üretiminde yaşanan ekonomik kaybın boyutu nedir? Önergenin yanıtlandığı tarih itibariyle, her bölge ayrı olarak gösterilmek üzere kaç hayvan şaptan etkilenmiştir; kaçı telef olmuştur?
  • Bakanlık olarak, Sivaslı üreticilerin kayıplarının karşılanması için bir destek programı planlanmakta mıdır? Planlanıyorsa içeriği nedir?"
Kaynak: Evrim Tuna Şahin