Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Kongresi'nde İl Başkanlığı yarışını Özgür Çelik kazandı. Çelik, 342 oy alırken, rakibi Cemal Canpolat ise 310 oyda kaldı.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun desteklediği Çelik, "değişimcilerin adayı" olarak gösterilirken, Cemal Canpolat ise "Genel Merkez çizgisindekilerin adayı" olarak görülüyordu.

Sonuçların açıklanması ardından Çelik'in destekçileri hem Çelik hem de İmamoğlu lehine tezahüratta bulundu ve sloganlar attı.

Canpolat, 2015 ile 2018 yılları arasında CHP'nin İstanbul İl Başkanlığı görevini üstlenmişti. 43 yaşındaki Özgür Çelik ise 2018'den bu yana CHP Bahçelievler İlçe Başkanlığı görevini yürütüyordu.

İstanbul İl Kongresi, CHP'nin 4-5 Kasım'da yapılacak 38. Olağan Kurultayı öncesi partideki dengelerin nasıl şekillendiğini gösterecek olması açısından kritik bulunuyordu.

ozgur-celik-chp

CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik kimdir ?

Özgür Çelik, 14 Haziran 1981'de Sivas'ta dünyaya geldi. 20 yıldır eğitim alanında faaliyet yürüten bir kurumun kurucusu ve müdürüdür.

İletişim alanında lisans eğitimi aldıktan sonra İstanbul Üniversitesi'nde Siyaset Bilimi Yüksek Lisansı yaptı. İkinci Yüksek Lisansını yine İstanbul Üniversitesi Yerel Yönetimler, Kent ve Çevre Çalışmaları alanında tamamladı.

2015-2018 yılları arasında CHP Bahçelievler İlçe Başkanlığı, Mali İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu. 25 Mart 2018 tarihinde gerçekleşen CHP Bahçelievler İlçe Başkanlığı 11. Olağan Kongresinde İlçe Başkanı seçildi.

22 Aralık 2019 tarihinde gerçekleşen CHP Bahçelievler 12. Olağan Kongresi'nde yeniden seçilerek İlçe Başkanlığı görevine devam etti.

Öğrencilik yillarından itibaren çeşitli demokratik kitle örgütlerinde görev aldı. Sivil Toplum Kuruluşlarında başkanlık, yöneticilik ve başkan vekilliği görevlerinde bulundu.

2013-2017 yılları arasında ŞEDEF Başkan Vekilliği görevini üstlendi. Halen üst kurul delegeliğini yaptığı İSKEF ve TÜSEKON'un kuruluş çalışmalarında yer aldı.

Motosiklet kullanmaktan, futbol oynamaktan, seyehat etmekten hoşlanan Çelik, halen CHP Bahçelievler İlçe Başkanlığı görevini yürütmektedir.