header_menu_icon

ÇEKİRGE İLE MÜCADELE ÇALIŞMASI YAPILDI

Korkuteli Tarım ve Orman Müdürlüğünce İlçeye bağlı Osmankalfalar mahallesinde tarım arazilerine zarar veren çekirgelere karşı mücadelede ilaçlama ile başarıya ulaştı.
Osmankalfalar mahallesinde geçtiğimiz günlerde çekirge istilası görüldü. Çekirgelerin arazilere ve ekili ürünlere zarar vermesinin ardından çiftçilerin başvurusu üzerine Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü ekiplerince çalışma başlatıldı. Çekirge istilasına maruz kalan alanlarda ekipler tarafından ilaçlama yapıldı.
Osmankalfalar Mahallesinde yoğun çekirge popülasyonu tespit edilmesi üzerine, Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü ekiplerince devlet yardımlı çekirge mücadelesi başlatıldığı belirtilen açıklamada şöyle denildi: “İlçe Müdürlüğü’nün teknik elemanlarının nezaretinde köy halkı ile birlikte yürütülen mücadele çalışmalarında Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nden ilaç temin edilerek 100 dekarlık alanda çekirge ilaçlaması yapıldı. İlaçlamadan iki gün sonra yapılan kontrollerde çekirge yoğunluğunun kalmadığı gözlemlendi. İlçe genelinde çekirgeden dolayı tarımsal ürünlerde herhangi bir zarar söz konusu olmazken yapılan mücadele ile çekirge yoğunluğunun tamamen ortadan kalktığı anlaşıldı. Çekirgeler, kültür bitkilerine yayılmak sureti ile önemli ölçüde zararlı olabilen canlılar olduğundan sahalarda çekirge mücadelesi devlet tarafından yapılıyor. Mülkiyetin kime ait olduğuna bakılmaksızın tespit edilen alanlarında yerli çekirge çıkışları muhtemel olan yerlerin İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerince takip edilerek kontrol altında bulundurulması ile mücadele yapılması sağlanıyor” denildi.