header_menu_icon

Bakanlık Takip Ediyor "Salda Gölünü Koruyacak"

AK Parti Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur, Salda Gölü Koruma Projesi kapsamında yapımı devam eden Millet Bahçesi projesi ile ilgili açıklamada bulundular.

“ÇALIŞMALAR SALDA’NIN DOĞAL YAPISINA ZARAR VERMEDEN TİTİZLİKLE SÜRMEKTE”
Salda Gölündeki çalışmaların doğal yapıya zarar vermeden büyük bir titizlik içerisinde yürütüldüğünü belirten Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur “ Güzelliği ve kendine özgü yapısı ile yalnızca Türkiye’nin değil Dünyanın da dikkatini çeken Salda Gölü bizim kalbimiz, en değerli varlığımızdır. Bu güzelliği korumak ve gelecek nesillere doğal yapısını bozmadan aktarmak için çalışmalar büyük bir hassasiyet içerisinde sürmektedir. Bu kapsamda Millet Bahçesi projemiz tamamen ahşap kullanılarak yapımı devam etmekte olup yüksek yapılara izin verilmeyerek doğal görüntü bütünlüğü korunmaktadır. Ahşaptan oluşan sosyal donatı alanları, kafe, büfe, otopark alanları, yönetici ve sağlık birimleri, giyinme ve soyunma birimleri, satış üniteleri, can kurtaran yapıları ve mescit gibi yapılan imalatı tamamlandı. Bunun yanından ziyaretçilerin gerek yürüyerek gerekse bisikletleri ile gezinmelerine imkan sağlayacak, ahşap ağırlıklı yaya ve bisiklet yolları ile elektrik ve tesisat imalatları da sürmektedir ” şeklinde açıklama yaptılar.

“YAPILAN HER ÇALIŞMA, BAKANLIK TARAFINDAN ADIM ADIM TAKİP EDİLMEKTEDİR.”
Salda Gölün yapılan çalışmaların tüm aşamalarının denetimlerinin büyük bir titizlik içerisinde, ilgili kurum ve kuruluşların gözetiminde devam ettiğinin altını çizen Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur “ Salda Gölü Millet Bahçesi projesinin yapımı aşamasındaki her çalışma ilgili kurullar ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız denetimi ile yapılmaktadır. Proje çalışmaları tamamen doğaya uygun şekilde devam etmektedir. Proje fili çalışması %90’lar seviyesine ulaşmıştır. Proje çalışmalarını sürdüren firma tarafından tüm çalışmaların Temmuz Ayı içerisinde tamamlamayı hedefliyor” dediler.

“BAKANLIK TARAFINDAN GELİŞİ GÜZEL, DERME ÇATMA YAPILAŞMAYA SON VERDİLDİ, SALDA GÖLÜNÜ KORUYACAK BİR ÇALIŞMA YAPILDI”

Salda Gölünün korunması ve gelecek nesillere aktarılması için çalışmaların gerçekleştirildiği belirten Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur “Salda Gölümüz yıllık 1,5 milyon ziyaretçi alan Türkiye’nin gözbebeği turizm destinasyonlarımızdan bir tanesidir. Salda Gölünün doğal güzelliğinin duyulması ile beraber gelişi güzel bir kullanım oluşmaya başlamıştı. Derme çatma konteynırlar, çadırlar, barakalar, bungalovlar bulunmakta idi. Hatta araçlar gölün kenarına kadar girmekte idi. Bu görüntülerin hepsini Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın hazırladığı Salda Gölü Koruma Planına göre Tabiat Varlıkları Genel Müdürlüğümüzün yapmış olduğu çalışmalarla Burdur Valiliğimiz ve Çevre ve Şehircilik Burdur İl Müdürlüğümüz tarafından kaldırıldı. Göle kadar inen araçlar 500-600 metre mesafeye çekilen bariyerlerle girişi engellendi. Gelişi güzel atılan çöplerin toplatılması için Bakanlığımız tarafından verilen çöp konteynerler yerleştirildi. Yine Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından Vidanjör ve Çöp Toplama araçları verildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ve Burdur Valiliğimiz Salda Gölümüzde hassas bir çalışma yürütmektedir. Bakanlığımızın Salda Gölünü Özel Koruma Bölgesi ilan etmesi de bunun bir göstergesidir. Salda Gölümüze sahip çıkan Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, kıymetli eşi Sn. Emine Erdoğan hanımefendiye, sürecin başından itibaren bizzat takip eden Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sn. Murat Kurum’a, Bakan Yardımcılarımıza, AK Parti Genel Başkan Vekilimiz TBMM 28. Başkanımız Sn. Binali Yıldırım’a, AK Parti Genel Başkan Vekilimiz Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, kıymetli eşi Prof. Dr. Sevgi Kurtulmuş hanımefendiye, göreve başladığı ilk zamandan itibaren bizzat projeyi takip eden Burdur Valimiz Sn. Ali Arslantaş’a, Genel Müdürlerimize ve Daire Başkanlarımıza çalışmalarından dolayı teşekkür ederiz. SALDA GÖLÜMÜZE sahip çıkmaya korumaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandılar.

Kaynak: burduryenigun.com